Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AC 21 - Zestawienie materiałów konstrukcyjnych YTONG
Witam witam

Problem jak w temacie.
Mam kilka struktur warstwowych i profili o skomplikowanej formie.
W strukturach warstwowych w niektórych miejscach, tam gdzie mają być stropy, wieńce, nadproża itp. oczywiście nie ma głównego materiału budowlanego jakim jest YTONG. Podobnie jest w profilach złożonych gdzie tylko część profilu to Ytong a reszta to inne materiały budowlane.
Chcę zrobić zestawienie bloczków YTONG.
Gdy robię w zestawieniu powierzchnię ścian (zewnętrzną czy wewnętrzną) to program liczy mi całą powierzchnię ściany a ja bym chciał aby policzył mi tylko powierzchnię zewnętrzną (ściany czy profilu) w miejscach gdzie jest YTONG.
Czy da się to zrobić?
Może pójść w kierunku zliczenia objętości materiału jakim jest YTONG?

Pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
Jedź objętościami z rozdziałem na grubości to będzie najpewniejsze.

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
Ahh myślałem że może coś łatwiejszego będzie.

Dzięki i pozdrawiam
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
Jeszcze pociągnę wątek bo się zaczynam denerwować. A nie lubię się denerwować.

ArchiCad 22 nie jest w stanie policzyć objętości materiału budowlanego w danej strukturze warstwowej DOBRZE, chyba że struktura ma bardzo prostą geometrię albo jest tylko jedna.
W załączniku dowód. Proszę mi tylko napisać czy ja coś źle robię. Ale matematyki się nie oszuka.

Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
Zapewne AC 22 jest na tyle inteligentny, że od objętości cegły odejmuje objętość zaprawy :lol:

A tak na poważnie, to się bierze prawdopodobnie z zaokrągleń.
Spróbuj zmienić sobie ustawienia dla powierzchni do kilku miejsc po przecinku.
U mnie zmiana w "preferencjach projektu > wymiarowanie" pomogła, ale sprawdzałem tylko dla objętości całej ściany (wcześniej faktycznie się nie zgadzało)
Daj znać, czy działa Wink
Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB + SSD 480GB i inne szpargały...
Odpowiedz
Ostatnio też to zliczałem. Robię to tak:

Co do dokładności to nie zauważyłem, że może być drobna różnica. I tak klient powinien zamówić z zapasem, przecież różne docinki i odpady będą.
W ogóle to zawsze z jakąś taką niepewnością te zestawienia robię, bo nie znam sposobu żeby sprawdzić poprawność wyniku. Staram się mieć tylko porządek z ID wszystkiego.

Pozder
Odpowiedz
Tikos napisał(a):Zapewne AC 22 jest na tyle inteligentny, że od objętości cegły odejmuje objętość zaprawy :lol:

A tak na poważnie, to się bierze prawdopodobnie z zaokrągleń.
Spróbuj zmienić sobie ustawienia dla powierzchni do kilku miejsc po przecinku.
U mnie zmiana w "preferencjach projektu > wymiarowanie" pomogła, ale sprawdzałem tylko dla objętości całej ściany (wcześniej faktycznie się nie zgadzało)
Daj znać, czy działa Wink

Tak zrobiłem już przed umieszczeniem posta. Wszystkie wartości mierzone z dokładnych wymiarów i ustawione maksymalnie dużo miejsc po przecinku - poza tym bardziej okrągły wynik to 14,4 a nie 14,25...
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
nodeh napisał(a):Ostatnio też to zliczałem. Robię to tak:
[ATTACHMENT NOT FOUND]

Co do dokładności to nie zauważyłem, że może być drobna różnica. I tak klient powinien zamówić z zapasem, przecież różne docinki i odpady będą.
W ogóle to zawsze z jakąś taką niepewnością te zestawienia robię, bo nie znam sposobu żeby sprawdzić poprawność wyniku. Staram się mieć tylko porządek z ID wszystkiego.

Pozder

Oczywiście zestawienie robię bardzo podobnie do ciebie. Natomiast napisałeś, że nie weryfikowałeś wyniku. Ja to zrobiłem. Właśnie dlatego ustawiłem sobie w miarę prostą kombinację ścian, gdzie sam ręcznie mogę policzyć objętość. A następnie odpaliłem automat. No i wyszło - jak widać na pierwszym obrazku - brakuje 0,15 m3. Dla mojej kombinacji to niewiele ale przy dużym projekcie braki mogą sięgać dziesiątek metrów sześciennych. Dla moich obliczeń 0,15 m3 to błąd rzędu 1%. Ale nie jestem pewien czy przy innych konfiguracjach ścian błąd nie będzie większy. Wiadomo że trzeba liczyć naddatek ale ja chciałbym mieć świadomość jaki ten naddatek jest bo potem rozmowa z inwestorem jest taka, że to ja sam ma kupić to czego nie policzyłem... Sad i zonk. Jak mam np 1000 m3 bloczka to 1% daje 10 m3 - a to kosztuje ok. kilku tyś zł. Oczywiście możemy to bagatelizować ale chyba nie o to chodzi. Wg mnie to błąd programu.
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
bartekzachar napisał(a):Oczywiście zestawienie robię bardzo podobnie do ciebie. Natomiast napisałeś, że nie weryfikowałeś wyniku. Ja to zrobiłem. Właśnie dlatego ustawiłem sobie w miarę prostą kombinację ścian, gdzie sam ręcznie mogę policzyć objętość. A następnie odpaliłem automat. No i wyszło - jak widać na pierwszym obrazku - brakuje 0,15 m3. Dla mojej kombinacji to niewiele ale przy dużym projekcie braki mogą sięgać dziesiątek metrów sześciennych. Dla moich obliczeń 0,15 m3 to błąd rzędu 1%. Ale nie jestem pewien czy przy innych konfiguracjach ścian błąd nie będzie większy. Wiadomo że trzeba liczyć naddatek ale ja chciałbym mieć świadomość jaki ten naddatek jest bo potem rozmowa z inwestorem jest taka, że to ja sam ma kupić to czego nie policzyłem... Sad i zonk. Jak mam np 1000 m3 bloczka to 1% daje 10 m3 - a to kosztuje ok. kilku tyś zł. Oczywiście możemy to bagatelizować ale chyba nie o to chodzi. Wg mnie to błąd programu.

Wg mnie jednak to objętość podana w tabeli zestawczej jest dokładnie taka jak powinna być. Twój błąd polega na tym, że do swoich obliczeń bierzesz podaną na rzucie powierzchnię, która jest zaokrąglona w górę (4,8m2 podczas gdy jest 4,75m2=(5x5)-(4,5x4,5)). A 4,75m2 x 3m = 14,25m3.
Czyli w Twoim wyliczeniu jest o 0,15m3 więcej niż faktycznie w przykładzie - nie brakowałoby a byłoby więcej jeśli byś zakupił towar wg swoich obliczeń.

Pozdro,
Bartek
Odpowiedz
Cytat:bo potem rozmowa z inwestorem jest taka, że to ja sam ma kupić to czego nie policzyłem... Sad i zonk.
Inwestor nie ma prawa od Ciebie żądać zapłacenia za materiały, które i tak musiałby kupić. Jeśli projekt jest zrobiony poprawnie, a w zestawieniach są błędy i np. jest tam tylko połowa materiałów na cały budynek, to nie znaczy że masz płacić komuś za wybudowanie pozostałej połowy. Z racji rękojmi musisz poprawić zestawienie.
Inwestor może tylko żądać zapłaty za skutki, który ten błąd może spowodować, np. opóźnienie w oddaniu budynku do użytku, ale będzie to trudno udowodnić i będzie się musiał sądzić z Twoim ubezpieczycielem.
Odpowiedz
Rzeczywiście

Masz rację Bartek.

Powierzchnię podstawy do obliczeń ręcznych wziąłem z AC pstrykając na wypełnieniu (pokaż powierzchnię) ale rzeczywiście nie wziąłem pod uwagę że jest ona zaokrąglona - stąd powstał błąd.

Dzięki bardzo
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
A nie mówiłem, że trzeba sobie ustawić ilość miejsc po przecinku Wink
AC dobrze liczy.

Załączone pliki Miniatury

Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB + SSD 480GB i inne szpargały...
Odpowiedz
Tak mówiłeś - twoja racja.
Ja sobie poustawiałem ale w ustawieniach zestawień i tam rzeczywiście było wszystko dobrze. Nie przykumałem, że dokładności nie mam ustawionej na wypełnieniu.
Dzięki chłopaki - choć jedna rzecz do przodu. Smile
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
[emoji106]

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości