Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Listy / Strefy / Ustawienia list...
Witam,
Mam pewien problem. Chcialbym stworzyc kompletna liste zestawien powierzchni gdzie powierzchnie kazdej ze stref sa oddzielone i podliczone.

Podaje przyklad:
budynek - 20 mieszkan - kazde mieszkanie na osobnej strefie
http://www.wrzuta.pl/obraz/mKScBUEjVT/4
(obrazek mikro - jak klikniemy powiekszy sie)

chcialbym zrobic zestawienie "typu" powiedzmy takiego:

Mieszkanie 1
Łazienka___________________10 m2
Pokój_____________________20m2
Kuchnia___________________10m2

Razem____________________40m2

Jak to zrobic ? Co mam ustawic z Listach ?

Czy ktos mi pomoze ? :
Odpowiedz
Nie tędy droga kolego.
Strefy rób tak jak do tej pory czyli łazienka osobna, pokój osobna, korytarz itp. wszystkie pomieszczenia na osobnych strefach.
Jeśli chodzi o pogrupowanie ich w zestawieniu to bym użył kategorii stref i przypisał im nazwy poszczególnych segmentów budynku czy też mieszkań (każdą strefę można skojarzyć z kategorią).
Wtedy zostaje tylko odpowiedni zmodyfikowanie listy z udziałem tychże kategorii. Być może jest inny pomysł ale na pewno robiąc strefę dla mieszkania tego nie uzyskasz no chyba że chcesz dublować powierzchni w zestawieniu budując wewnątrz inne strefy dla poszczególnych pomieszczeń.
Archicad 20
Artlantis Render 6.5
DELL PRECISSION T5810, Quadro K4200, Windows 10 PRO,
2 x DELL 27", DELL PRECISION T7500 2 x Xeon@2,93GHz, Windows 10 PRO,
DELL M4800, i7-4910MQ, K2100M, 16GB,
3D Connexion SpaceNavigator
Odpowiedz
ormo napisał(a):budynek - 20 mieszkan - kazde mieszkanie na osobnej strefie
Nie do końca rozumiem: całe mieszkanie jako jedna strefa? :?
Natomiast jeśli chodzi o "grupowanie" stref w zestawieniu powierzchni (skladających się na jedno mieszkanie, biuro, itp) to chyba gdzieś już o tym było... (EDIT: np tutaj> http://www.archiforum.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=254)
Wydaje mi się, że najprościej użyć do tego np standardowej metryczki stref "Zone_Stamp_01 10" (ale i inne metryczki też pewnie będą się nadawały).
Z założenia metryczka powinna mieć grupę parametrów "User Defined 1,2,3...".
Nie tykamy w związku z tym obowiązujących w projekcie kategorii stref. Dzięki temu np wszystkie łazienki (należące przecież do różnych mieszkań) mogą mieć ten sam kolor "tła" (bo będą należały do wspólnej kategorii) itd.

Wybieramy w projekcie strefy składające się na jedno mieszkanie, potem klikamy Ctrl+T i w parametrze "User defined 1" wpisujemy np "Mieszkanie 1".
Operacje powtarzamy dla wszystkich powiedzmy 100 ( :roll: :x ) mieszkań oczywiście w "User defined 1" wpisując unikatowy (!) numer/identyfikator danego mieszkania.
[Obrazek: zonegrouproom1in3.gif]
Potem w tworzymy nowe zestawienie interaktywne (albo modyfikujemy jakieś istniejące do bilansowania stref) i najważniejsze co należy zrobić to parametr "User defined 1" umieścić przed innymi parametrami czyli na pierwszym(!) miejscu prawej listy.
[Obrazek: zonegrouproom2yw3.gif]
Skąd wziąć ten "User defined 1"? W tym celu trzeba sięgnąć głębiej czyli do parametrów "dodatkowych" klikając duży przycisk (4) - pod lewą listą.
[Obrazek: zonegrouproom3ik7.gif]
Tu w górnym oknie należy odnaleźć metryczkę "Zone_Stamp_01 10" (jeśli tej używamy w strefach) i w lewej dolnej liście klinkąć dwa razy parametr "User defined 1".
Po powrocie do poprzedniego okna (ustawień bilansu interaktywnego) ów "User defined 1" należy przesunąć na początek a także dokonać "oflagowania" tego i pozostałych parametrów tak jak widać na obrazku.
Dodatkowo należy w lewej części okna należy aktywować drugi z górnych przełączników żeby nazwy mieszkań stanowiły nagłówki grupujące strefy poszczególnych mieszkań.
Ogólnie powinno uzyskać się coś takiego:
[Obrazek: zonegrouproom4ho8.gif]

Parametry "User defined 1,2,3..." z zasady występują zdaje się we wszystkich obiektach bibliotecznych.
I nadając im określone wartości (jednakowe w danej grupie obiektów) z powodzeniem można je później wykorzystywać do najprostszego grupowania obiektów w zestawieniach.

A tak na marginesie zauważyłem, że u mnie na Ac11 w bilansach interaktywnych w "totalach" coś dziwnego pojawia się obok liczby sumującej. Pojawia się niby jakaś jednostka ale to raczej jakiś krzaczek Cry
Dell 7740 | Xeon E-2276M 64GB | 1TB NVMe | WinPro 10x64 | FHD 17, Quadro RTX 3000 6GB + 2x LG34"/2560x1080
Archicad 24+, ArtLantis S 2+, Twinmotion
Odpowiedz
Ja okreslam poszczególne mieszkania numerkiem ID - jest szybciej....nie trzeba szukać w dodatkowych parametrach....a poza tym w wersji austriackiej jest taki fajny plugin który zlicza strefy o danym ID - robi takie małe mini zestawienia dla poszczególnych mieszkań....szkoda że wersja polska ani międzynarodowa nie ma czegoś takiego....

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
Koala napisał(a):Ja okreslam poszczególne mieszkania numerkiem ID - jest szybciej....nie trzeba szukać w dodatkowych parametrach....
Słusznie to szybsze. (zapomniałem, że strefy mają też ID)
I nawet w ID można wpisać maksymalnie taką sekwencję "mieszkanie 9999"
Dell 7740 | Xeon E-2276M 64GB | 1TB NVMe | WinPro 10x64 | FHD 17, Quadro RTX 3000 6GB + 2x LG34"/2560x1080
Odpowiedz
Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:

Dzieki wielkie !!! Big Grin....
troche ponaciskalem - zostawilem kategorie stref (osobiscie uwazam ze jest to wygodnijsze - wybieram kategorie i mam spokoj Tongue)
ale dziala Big Grin - tak jak piszecie Big Grin

szczegolne podziekowania dla Garrego Big Grin - metody opisowo obrazkowe sa najlepsze Big Grin
ARCHICAD 12 ⅓
Odpowiedz
ormo napisał(a):Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:

Dzieki wielkie !!! Big Grin....
troche ponaciskalem - zostawilem kategorie stref (osobiscie uwazam ze jest to wygodnijsze - wybieram kategorie i mam spokoj Tongue)
ale dziala Big Grin - tak jak piszecie Big Grin

szczegolne podziekowania dla Garrego Big Grin - metody opisowo obrazkowe sa najlepsze Big Grin

Ale wtedy nie można zrobić różnokolorowych rzutów dla inwestora w czasie koncepcji

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
No właśnie jak to z tymi kategoriami stref sobie radzicie: osobna kategoria dla każdego mieszkania? Confusedhock:
To przy większej liczbie mieszkań (100...) trzeba stworzyć 100 kategorii ?
koniec świata Confusedhock:
Odpowiedz
Koala, czy ten austriacki dodatek występuje gdzieś jako add-on? Jednym słowem - czy można go sobie załadować do wersji PL/INT?
Odpowiedz
a propos tego dodatku (nie znam go) ale chyba załatwia on to czego zdaje się projektantom mieszkaniówki (i nie tylko) brakuje: takiej "strefy stref", bo grupowanie stref i sprawne pokazywanie sumy ich powierzchni na rzucie (a nie arkuszu gdzie trzeba się nagimnastykować z ograiczeniami zestawień interaktywnych) to ważna sprawa.
Odpowiedz
jak przez mgłę przypominam sobie, że takie rozwiązanie było w Allplanie Nemetschka. Bardzo wygodna sprawa.
Odpowiedz
A ściągnijcie sobie wersję AUT i dodatek będzie - do wersji 10 na pewno działał z wersją INT archicada, 11-kowej wersji jeszcze nie sprawdzałem

Pozdr,
Koala
Odpowiedz
Ja zazwyczaj posługuję się szybkim zestawieniem (na podstawie ID) a potem i tak ręcznie wklepuję do szablonu Excela. Stworzyłem sobie fajny wypasiony szablon (kolorowy), który zlicza i sumuje poszczególne mieszkania + osobno komunikację wewnętrzną. W szablonie podaję m.in. wysokość pomieszczeń i ich kubaturę (instalatorzy to sobie chwalą). Wprowadziłem także ostatnio ukrywane kolumny w których przeliczane jest naświetlenie dzienne pomieszczeń. Teraz pracuję nad kolumnami przeliczającymi krotność (lub ilość m3/h) wymiany powietrza, w wszystko w jednej tabeli.
Drukuję zestaw do PDF a potem umieszczam na arkuszu do druku. Liczę, że kiedyś GS dopracuje interaktywne zestawienia lub powiąże AC z MS Office.
Odpowiedz
no wiec wlasnie - o cos "prawie" takiego mi chodzilo ...
W Zestawieniach Elementów mozna co najwyzej stworzyc prosta tabelke ale juz w Listach / Strefy / xxxx mozna Tworzyc wlasne wzorce,szablony (kolorowe tez !! Tongue )

tylko hmm no nie wiem jak to ugryzc :/
ARCHICAD 12 ⅓
Odpowiedz
Do dzisiaj leży u mnie na biurku „podręcznik przeliczeń” z wersji 6,5 ale jakoś nie mogę tego tematu przełknąć. GS musi nad tym tematem jeszcze popracować bo mam wrażenie, że zmiany w przeliczeniach są nie wielkie w stosunku do wersji pierwotnych. Może przydałaby się jakaś osobna aplikacja współpracująca z AC, a może zwykłe uproszczenie tematu?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości