Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usytuowanie budynku na działce
[Obrazek: Zrzutekranu2011-01-31godz124521.jpg]

Czy można tak zlokalizować dom jednorodzinny na działce ? W wypisie i wyrysie nic szczególnego nie ma ale działka ma poniżej 16 m szerokości. Jedną ścianą budynek jest sytuowany w granicy, druga ściana w odległości 2 m od drugiej granicy. Sprawa wydaje się banalna ale... nie mogę uwierzyć.

Wg "Warunków..."

"...3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,"
ArchiCAD 15
 iMac 24" 2.4 GH, MBP 2.2 GH, Mac OS X 10.8.2

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.archikwiat.com">http://www.archikwiat.com</a><!-- m -->
Odpowiedz
Ucięli 1,5m gdzie indziej (tam gdzie sąsiad jest blisko - tego już nie ma niestety - przydałoby mi się akurat)
ale wprowadzili te 16 m...

oczywiście nie zwalnia to od standardowych przepisów p.poż. - "uszy" albo oddalenie otworów lub otwory o odpowiedniej odp. ppoż.

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
No właśnie, nie zapomnij o wysunięciu ściany p.poż. 30 cm poza lica albo zastosuj pas 2 m EI60 (dotyczy także dachu).
W ścianie przy granicy zastosuj przeszklenia EI60 w udziale 10% i zaskocz urzędasów. W opisach uzasadnij, że nie stosujesz okien tylko przeszklenia stałe. Nie zapomnij o wyeliminowaniu odsadzki w fundamencie. A może wyszukasz system pustaków szklanych REI i wykonasz ścianę całoszklaną :lol: ?
Nie zapomnij o oddaleniu rur spustowych od granicy działki sąsiedniej (dotyczy odwodnienia na teren). Przy odwołaniu sąsiada do kolegium nawet takie sprawy mogą zaważyć o sukcesie.
Nie zapomnij rozważyć w projekcie metody wykończenia ściany bez zajmowania działki sąsiada. Generalnie tynkowanie nie wchodzi w grę. Sąsiad ma prawo podważyć taki projekt jeżeli zamierzasz pozostawić w granicy ścianę bez wykończenia - i tu kłania się sprzeczność ustawy która nie pozwala oddalić budynku np.o 80 cm żeby chłopaki mogli wykonać tynk albo pomalować ścianę.
Właśnie przechodzę podobne tematy gdzie sąsiad odwołał się do kolegium. Pomimo poprawności projektu i zgodności z ustawą oraz decyzją WZiZT nie mamy pewności.
Mac PRO / Quad-Core Intel Xeon 2x2,26GHz / 16GB DDR3 / ATI Radeon HD 4870 512GB / Mac OS X 10.14.2
Odpowiedz
Ufffff, dzięki Big Grin

A miałem zamiar "tylko" zająć się sprawami p-poż Smile
ArchiCAD 15

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.archikwiat.com">http://www.archikwiat.com</a><!-- m -->
Odpowiedz
Przeanalizuj jeszcze czy nie ma obowiązku zapewnić dojazdu do działki w części ogrodowej. Mój kolega miał taki przypadek (budynek jednorodzinny) gdzie odmówiono mu wydania pozwolenia ponieważ nie zapewnij dojazdu szer 4 m (przynajmniej z jednej strony) na tyły działki.
Zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenia p.poż. okapów w pasie 2 m od granicy. Ja zazwyczaj wysuwam ścianę oddzielenia na pełną szerokość okapu i wypuszczam nad połać 30 cm. Taki zabieg umożliwia wykonanie tradycyjnej podbiciówki. W innym przypadku stosuj odpowiednie materiały z atestami i aprobatami. Jeżeli sąsiad jest bystry to wynajmie rzeczoznawcę który od razu wyłapie niedociągnięcia i odwołanie ma wygrane.
W przypadku niepewnego sąsiada (a wiadomo że nawet szwagier może się okazać zdradliwym sąsiadem Smile ) projekt PB musisz mieć dograny na 101%. :wink:
Mac PRO / Quad-Core Intel Xeon 2x2,26GHz / 16GB DDR3 / ATI Radeon HD 4870 512GB / Mac OS X 10.14.2
Odpowiedz
A z czego wynikała konieczność zapewnienia dojazdu na tył działki ? Może wejście ? Albo jakaś działalność na tyłach :wink:
U mnie będą dwa niezależne wejścia do budynku - od frontu i właśnie od tyłu.
ArchiCAD 15

Odpowiedz
Zrobiłem trochę zamieszanie. Żeby w przyszłości wybudować drugi dom na tyłach działki musi być zapewniony przejazd 4,5 m obok istniejącego domu. Po prostu takie wąskie działki są obarczone brakiem możliwości w przyszłości podziału działki i wybudowanie drugiego domu.
Odpowiedz
Trafił mi się podobny temat. Działka szerokości 6m, zgoda na zabudowę od granicy do granicy. W związku z czym mam do was pytania:
- czy w ścianie prostopadłej do tej przylegającej do granicy mogą być otwory okienne lub drzwiowe? czy myszą być oddalone od granicy działki, chodzi mi o bramę garażową 5 metrową, która zaczynała by się 1,5m od granicy (patrząc w rzucie poziomym)
- co z konstrukcją dachu (okapem) wchodzącym na teren sąsiada (mam zgodę w WZiZT)? Rozumiem że ściana na być REI 60, YTONG 24cm spełnia te wymagania, ale co z dachem?

Dzięki i pozdrawiam

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
okapy nie mogą być skierowane na działkę sąsiednią, otwory okienne i drzwiowe w ścianie prostopadłej mogą być zbliżone - nie ma konkretnych stwierdzeń w WT - nawet jest napisane o ścianach leżących naprzeciw, ale...... już co do okapów, schodów, balkonów i gzymsów nie jest napisane wyraźnie że w odległości od granicy naprzeciwległej tylko że do granicy stąd interpretacja urzędów jest różna...mamy pełno niedomówień lub totalnych szczegółów (może wynikało to z lobbowania) w WT co powoduje że mamy w zależności od urzedu różne prawo. Nie mówiąc już o tym że sama kwestia co to jest granica i do jakiej granicy sie odnosi (ewidencyjna, własności, geodezyjna ???) nie jest konkretna.
Mamy chaos w nomenklaturze i nowa kodyfikacja prawa niczego nie rozwiąże np co to jest linia zabudowy - czy odnosi sie do powierzchni zabudowy (tu np schody zewnętrzne) czy do lini fasady czy ogólnego obrysu budynku łącznie z elementami które nie wchodza w powierzchnię zabudowy..... :evil:
|Mac Pro 2x 3GHz Quad-Core Intel Xeon|22GB|ATI HD 5870|Yosemite 10.10.1 |
Dell Precision|Intel i7/4x2,8 GHz |8GB| AMD Fire Pro W4170 M| Win10Pro|
|Archicad 21 | Artlantis S3 |Artlantis R6,5|
Odpowiedz
Dzięki Rycho, lubię Twoje wyczerpujące odpowiedzi Smile.
Tak się składa że mam zgodę w warunkach zabudowy na nadwieszenie okapów na działki sąsiadów po 40cm, inwestor ma zgody sąsiadów. Pozostaje sprawa ochrony ppoż i nie wiem jak to ugryźć.
Odpowiedz
dzięki, dzięki :lol: zawsze cos palnę...
hmmmm.....no to masz WZ wydaną z naruszeniem WT..? co do zgody sąsiadów to jest to właściwość podległa prawu cywilnemu a usytuowanie budynku to prawo administracyjne-budowlane ....no tak..... jak napisałem wszystko zależy od urzędu. Co do p.poż to już napewno nie przejdzie okap na sąsiedniej działce. W ogóle to dziwne jest... :roll: . bo część budynku leży na działce innego właściciela......ciekawe jakie oświadczenie o prawie dysponowania tymi działkami z okapami napisze inwestor - dysponowanie na zasadzie umowy? Już nawet nie mówiąc o zrzucie wody na sąsiednią działkę.
No trudny temat będzie im dalej w przysłowiowy las, ale jestem bardzo ciekaw dalszej historii tego zlecenia.
Odpowiedz
ale wiesz co , jest jeszcze możliwość napisania ekspertyzy przez rzeczoznawcę który uzasadni takie rozwiazanie a komendant wojewódzkiej SP to zaklepie wtedy zgodnie z par 1 przejdzie....IMHO
Odpowiedz
Wiesz, sprawa jest bardziej zagmatwana. Inwestor wybudował garaż zmieniając wielkość budynku i nadwieszając okapy nad działki sąsiadów niezgodnie z projektem podstawowy. Przyszedł nadzór, uznał samowolę budowlaną i kazał zrobić projekt zamienny i nową decyzję WZiZT. Projekt ma być zamienny i idzie tylko do nadzoru, bez starostwa. W piśmie z nadzoru nie jest napisane nic o ekspertyzie PPOŻ.
Nie wiem jak ugryźć temat - iść do nadzoru i wkopać inwestora, bo może w nadzorze umknęło im to. Czy może zrobić ekspertyzę strażaka i dołączyć ją do projektu zamiennego.

P.S
O jakim paragrafie piszesz?
Odpowiedz
paragraf warunków technicznych mówiacy o odstepstwach od tych warunków, ale ja to czarno widzę bo rózne własności gruntowe to różne strefy pożarowe.
Odpowiedz
Krzychu_Mac napisał(a):Przyszedł nadzór, uznał samowolę budowlaną i kazał zrobić projekt zamienny i nową decyzję WZiZT. Projekt ma być zamienny i idzie tylko do nadzoru, bez starostwa.

IMO - każdy projekt zamienny idzie do starostwa, nadzór nie ma uprawnień do zatwierdzania żadnych projektów, u nas by to nie przeszło.
Inna rzecz, że zmienione WZ jest niezgodne z WT jak pisał wyżej Rycho.
AC 23 PL-Win10-i7-24GB RAM - ASUS GeForce GTX 1060
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości