Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zestawienia
#1
Ok, to aby nie tworzyć kolejnego tematu rozszerzę ten o pytanie do zestawień. Ogólnie chciałbym się wycwanić i użyć AC do wygenerowania maksymalnie automatycznego zestawienia pomieszczeń obejmującego jak najwięcej informacji z obiektu, w tym powierzchnie ścian, wykończeń, sufitów, obiektów itd. Wierzę, że AC jest na tyle potężny, że zrobi to za mnie Wink . W opcjach narzędzia strefa znalazłem dwie zakładki, które napawają mnie optymizmem iż da się to tak rozwiązać, niestety nie potrafię odzwierciedlić tych opcji w zestawieniu. Czy ktoś dopomoże?
[ATTACHMENT NOT FOUND] W opcjach Strefy jest roletka "parametry dla zestawień" tylko pytanie jak je wyświetlić w zestawieniach? [załącznik w poście poniżej, gdyż się nie wczytał]

.jpg   2.jpg (Rozmiar: 66,2 KB / Pobrań: 121) Dodatkowo jest jeszcze taka opcja. Czy strefa jest na tyle inteligentna aby rozróżnić różne materiały i policzyć ich wykończenie a następnie pokazać to w zestawieniu?

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Dell INSPIRON, i7, Win7, ArchiCAD 19

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schick-partner.pl">http://www.schick-partner.pl</a><!-- m -->
Odpowiedz
#2
Zał nr 1, bo się nie wczytał.
.jpg   1.jpg (Rozmiar: 79,28 KB / Pobrań: 121)
Dell INSPIRON, i7, Win7, ArchiCAD 19

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schick-partner.pl">http://www.schick-partner.pl</a><!-- m -->
Odpowiedz
#3
Ok, znalazłem mój zaginiony temat. Więc dorzucę do czego doszedłem do tej pory.
Widzę (również po postach innych) iż zrobienie interaktywnego, przyjemnego zestawienia materiałów wykończeniowych ścian nie jest takie proste jak by można było sobie tego życzyć.
Ponawiam pytanie, czy ktoś ma na to jakiś dobry patent czy trzeba pójść w niestandardowe rozwiązania.
Tym razem spróbowałem zrobić zestawienie samych wykończeń, czyli najprościej ile m2 danego materiału zejdzie mi w całym obiekcie. Wszystko było by ok gdyby nie to iż robiąc zestawienie zgodnie z "materiały budowlane/wykończenie" AC zlicza mi materiał, który jest w strukturach warstwowych i aby móc dobrać różne materiały dla różnych ścian musiałbym dla każdego rodzaju wykończenia stworzyć osobną strukturę co byłoby szaleństwem.
Najłatwiej byłoby aby skorzystać nie z materiału struktur warstwowych a z materiału samych ścian, który ustawia się w zakładce "model". Aby z tego coś wyciągnąć zostaje mi zliczanie powierzchni na zasadzie "wykończenie powierzchni zewnętrzne/wewnętrzne". Niestety tutaj znów napotykam na problem. Gdy daję oba parametry i każę zliczyć mu powierzchnię to wychodzą wyniki, które w sumie są prawdą ale do niczego się nie nadają.

.png   zestawienie cd.png (Rozmiar: 76,71 KB / Pobrań: 78)
I tutaj mogę oczywiście zastosować metodę niekonwencjonalną wymagającą ode mnie trochę dodatkowej roboty w excelu. Mogę zrobić dwa różne zestawienia dla materiałów zewnętrznych i wewnętrznych i na piechotkę samemu sobie posumować co i tak uprości trochę sprawę.
No powiedzmy, że już się uporam i coś mi tam wyjdzie, niestety ten wynik nadal będzie błędny ponieważ materiał wykończenia jest zliczony dla całej wysokości ściany a ja bym chciał mieć dane tylko dla wysokości pomieszczeń (nie wspominając już o tym iż po dwóch stronach ściany mogę mieć różne wysokości). Więc tutaj wpadłem na kolejny pomysł niekonwencjonalny wymagający dodatkowej roboty. Mogę zrobić sobie osobny plik tylko dla zestawień i tam pracować na samych ścianach, którym nadam wysokość pomieszczeń. Model budowlany niestety nie będzie się już do niczego nadawał a każda zmianę będzie trzeba aktualizować ręcznie ale wynik będzie jak najbliższy prawdzie. Jest to trochę zachodu i w sumie zastanawiam się czy nie lepiej robić całkowicie na piechotę ale może jednak da radę sobie jakoś ułatwić życie. A Wy jak sobie radzicie z tematem zestawień materiałów wykończeniowych?

I na koniec może takie życzenie (no chyba, że gdzieś to w AC jest Wink ):
Najlepiej jak by było specjalne narzędzie do tworzenia książki pomieszczeń/zestawienia materiałów połączone z narzędziem "strefa". Tak aby strefa była powiązana z otaczającymi ją ścianami na zasadzie "segmentów" i aby wyszczególniała każdy segment z podaniem jego materiału wykończeniowego wraz z powierzchnią i aby można sobie tym manipulować jak materiałem posadzki a na koniec generować całkowite zestawienie wszystkich materiałów. Jak by jeszcze do tego z automatu generowały się etykiety rodzaju wykończenia to już by była bajka. Ścianą też przydał by się prosty parametr do określania wysokości rdzenia oraz osobno wykończeń po każdej ze stron bez konieczności tworzenia ścian profilowych.

Uf, to tyle na dziś Wink Będę wdzięczny za wszelkie przemyślenia i pomysły. Pozdrawiam
Dell INSPIRON, i7, Win7, ArchiCAD 19

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schick-partner.pl">http://www.schick-partner.pl</a><!-- m -->
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości