Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zestawienie powierzchni wg PN-ISO 9836-1997...[?]
jak rozwiązaliście problem zestawień powierzchni budynków wg obowiązującej normy PN-ISO 9836-1997 ?
Męczę nowy schemat zestawień aby mieć powierzchnię netto kondygnacji z podziałem na
- powierzchnię użytkową;
- powierzchnię usługową;
- powierzchnię ruchu.
Zastanawiam się jak zdefiniować obliczanie stref przy niższych sufitach niż
Roberto
Odpowiedz
..mysle że recznie musisz przypisac te niższa wysokosc odpowioednim strefom a potem tworzac schemat ustawienia zastosowac kryterium np.: strefy i wysokość
AC 18 (7007), Windows 10
Odpowiedz
hmmm... to nie to... jeśli wykonam to wg Twoich wskazań to będę musiał sam dzielić dane pomieszczenia poddasza
na >1,9m i na
a ja chciałbym aby w zestawieniu była zliczana powierzchnia użytkowa podstawowa a przy pomocy działań na zestawieniach
zrobić resztę
Roberto
Odpowiedz
Strefy możesz przyciąć np. do dachu, lub sufitu podwieszanego, wtedy Archicad automatycznie policzy powierzchnie zgodnie z założeniami projektu. Wartości z tabelki, które będą Cię interesować to "obliczona powierzchnia". Niestety (chyba) nie ma filtrów, które z miejsca klasyfikowały taką przestrzeń jako pomocniczą.
AC17(int)|OSX 10.9|W7pro
Odpowiedz
celebagar napisał(a):Strefy możesz przyciąć np. do dachu, lub sufitu podwieszanego, wtedy ArchiCAD automatycznie policzy powierzchnie zgodnie z założeniami projektu. Wartości z tabelki, które będą Cię interesować to "obliczona powierzchnia". Niestety (chyba) nie ma filtrów, które z miejsca klasyfikowały taką przestrzeń jako pomocniczą.

Też mi się tak wydaje, nie ma możliwości wydzielenia w obrębie jednej strefy dwóch różnych kategorii
Zostaje Ci chyba robota na piechotę - podział pomieszczenia kreską (niewidoczną) na dwie strefy w różnych kategoriach.
AC 23 PL-Win10-i7-24GB RAM - ASUS GeForce GTX 1060
Odpowiedz
może myślę wolno, ale jeśli archicad może wykonać działanie na strefach wg parametrów zmniejsz powierzchnię przy niskich
sufitach to czy nie można z tego skożystać aby zmniejszał powierzchnie poniżej 1,9m i zrobić działania matematyczne ma zestawieniu
suma pow. - pow. użytkowa podstawowa = powierzchnia użytkowa pomocnicza ?
Roberto
Odpowiedz
Uwaga..norma co do wysokości obowiązuje wszędzie poza mieszkaniówką...tam z wysokościami jest "po staremu" w świetle rozporządzenia...a temu sk* co tak namieszał to chyba wszyscy chętnie dalibyśmy wspólnie takiego kopa w tylną część ciała, zeby sie nogami nakrył...
Pamiętajcie też że działówki w świetle normy nie odejmuje się od powierzchni - ergo trzeba je przełączyć na nie odejmujące powierzchnie - co w praktyce skutkuje dorysowywaniem linii granicznych.

Pozdr,
Koala (z ulopu)
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
do @Koala
"Pamiętajcie też że działówki w świetle normy nie odejmuje się od powierzchni - ergo trzeba je przełączyć na nie odejmujące powierzchnie - co w praktyce skutkuje dorysowywaniem linii granicznych." - dotyczy to chyba tylko ścianek ruchomych - nadających się do przestawiania?

P.S. Właśnie znalazłem promocje na opracowanie dot. obliczania powierzchni - mam nadzieję, że rozświetli mi ono moje wątpliwości:
http://www.nexto.pl/szukaj.xml?search-c ... d=&x=0&y=0
 MacBook Pro (Retina, 15-calowy, połowa 2015 r.) + Dell U2713HM
 OS X El Capitan 10.11.6
ArchiCAD SE
Odpowiedz
ADM napisał(a):do @Koala
P.S. Właśnie znalazłem promocje na opracowanie dot. obliczania powierzchni - mam nadzieję, że rozświetli mi ono moje wątpliwości:
http://www.nexto.pl/szukaj.xml?search-c ... d=&x=0&y=0

Mam zdrowy mętlik - która norma w tej chwili obowiązuje ? Stara z 70 czy ISO?
To opracowanie, które pokazujesz - czy jeśłi ono jest sprzed półtora roku to czy w świetle nowych regulacji jest jeszcze aktualne?
AC 23 PL-Win10-i7-24GB RAM - ASUS GeForce GTX 1060
Odpowiedz
Wymienione przeze mnie opracowanie dotyczy normy PN-ISO 9836:1997, która stała się praktycznie obowiązującą w świetle Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy PB z 25-04-2012 poprzez jej wskazanie w załączniku.
Jedyny galimatias wspomnianego rozporządzenia dotyczy mieszkaniówki - patrz:
§ 11.ust. 2 pkt. 2) p.pkt b) oraz § 15 gdzie przywołano zapisy PN-70 dotyczące liczenia powierzchni pod skosami na poddaszach (ale oczywiście w świetle wykończonych przegród, tj. zgodnie z ISO).
Najgorsze jest to, że norma ISO pozbawiona jest tego co najbardziej lubimy - czytelnych, jednoznacznych rysunków i trzeba posiłkować się wspomnianym opracowaniem lub książką "Zasady obmiaru i obliczania powierzchni i kubatury budynków. Stosowanie przepisów prawnych i norm." w opracowaniu nieocenionego Władysława Korzeniewskiego z 2006 r.
 MacBook Pro (Retina, 15-calowy, połowa 2015 r.) + Dell U2713HM
 OS X El Capitan 10.11.6
ArchiCAD SE
Odpowiedz
Cytat:Pamiętajcie też że działówki w świetle normy nie odejmuje się od powierzchni

wg mnie. ścianki działowe nadające się do demontażu - to nie to samo co ściany działowe stanowiące granice pomieszczeń, których z założenia się nie demontuje. Ja nigdy nie odliczam powierzchni ścian działowych nawet jak są z lekkiej konstrukcji GK. lub nawet szklane. Pomijam za to ścianki działowe przesówne, które w każdej chwili można bezinwazyjnie zlikwidować.

[quote="Robertoo"]jak rozwiązaliście problem zestawień powierzchni budynków wg obowiązującej normy PN-ISO 9836-1997 ?
Męczę nowy schemat zestawień aby mieć powierzchnię netto kondygnacji z podziałem na
- powierzchnię użytkową;
- powierzchnię usługową;
- powierzchnię ruchu.
Zastanawiam się jak zdefiniować obliczanie stref przy niższych sufitach niż
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
O liniach granicznych pisałem TYLKO w przypadku gdy doliczamy powierzchnię zajętą przez działówki (te nadające się do przesunięcia) - dotyczy mieszkaniówki - ten zapis wprowadzono po to aby zmiany lokatorskie nie powodowały konieczności wykonywania projektu zamiennego - lub wykonywania wg pierwotnego projektu tzw. "do odbioru" a potem ludziki to demontowały sobie we własnym zakresie.

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
bartekzachar napisał(a):wg mnie. ścianki działowe nadające się do demontażu - to nie to samo co ściany działowe stanowiące granice pomieszczeń, których z założenia się nie demontuje. Ja nigdy nie odliczam powierzchni ścian działowych nawet jak są z lekkiej konstrukcji GK. lub nawet szklane. Pomijam za to ścianki działowe przesuwne, które w każdej chwili można bezinwazyjnie zlikwidować.
W zasadzie nie można przyjąć założenia że nie da się zdemontować/rozebrać niektórych ścianek działowych w danym lokalu, bo niby dlaczego? Założenie, o którym pisał Koala jest słuszne i właściwe bo klient może dowolnie kształtować przestrzeń w kupionym lokalu i niekoniecznie w ramach kupionego układu pomieszczeń. Wg mnie sprawa o której pisze Koala tyczy się wszystkich ścian działowych w lokalu bez względu na ich konstrukcję i przeznaczenie.
Podobnie wg mnie, w deweloperce (sprzedaży) słuszne i właściwe (choć nie zawsze przez wszystkich dorozumiane dlaczego) jest podawanie wymiarów pomieszczenia w świetle niewykończonej konstrukcji elementów wydzielających dany lokal/pomieszczenie - bo mogę sobie zażyczyć gołej ściany bez tynku (mam wtedy więcej powierzchni) albo otynkować lub np. dostawić dodatkową warstwę wygłuszającą w konstrukcji g-k (mam wtedy mniej powierzchni).

Oczywiście jest różnica między projektem np. muzeum gdzie zaprojektowany układ pomieszczeń w zasadzie pozostanie na długo niezmieniony i bez sensu jest (i jak to zrobić) wliczanie pow. ścian działowych do pow. pomieszczeń, a budynkiem wielorodzinnym gdzie większość sprzedawanych mieszkań podlega jakimś przeróbkom. Wydaje mi się że powinno się na projektach deweloperskich podawać dwa parametry - powierzchnię lokalu w świetle niewykończonych elementów wydzielających - powierzchnia którą klient kupuje i może ją wykończyć wg. własnego uznania (oczywiście zgodnie z prawem) i drugi - opisujący powierzchnie poszczególnych pomieszczeń zaprojektowanych w PB w sprzedawanym lokalu w świetle wykończonych ścian (czyli opisujący daną w PB aranżację lokalu).

bartekzachar napisał(a):WT: "Przestrzeni o wysokości poniżej 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia." zapis ten dotyczy przeznaczenia danego pomieszczenia na pobyt ludzi a nie wskazania jego powierzchni użytkowej do określenia wielkości obiektu.
NORMA: "Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku";
"Powierzchnia kondygnacji netto jest powierzchnią ograniczoną przez elementy zamykające" i liczona jest na poziomie podłogi w stanie wykończonym.

Nie możemy podawać powierzchni użytkowej obiektu uwzględniając powierzchnię poniżej wysokości 1,9 metra jako niezaliczaną do tej powierzchni.
Tu również mam odmienne zdanie - uważam wręcz odwrotnie. W normie wprost jest napisane że PU odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. I np. w sypialni na poddaszu, czyli pomieszczeniu na pobyt ludzi czyli wg WT co najmniej część poniżej 1,9m nie jest zgodna z przeznaczeniem tego pomieszczenia a skoro nie jest to również nie jest powierzchnią użytkową (ani podstawową ani pomocniczą) bo nie jest zgodna z przeznaczeniem budynku (mieszkaniowy-mający sypialnie, a skoro część pomieszczenia nie jest sypialnią bo nie spełnia warunku wysokości to ta część nie spełnia również warunku zgodności z przeznaczeniem budynku). Może się natomiast zdarzyć część powierzchni użytkowej w pomieszczeniu (nie w mieszkaniówce ale na pobyt), która ma wys. równą lub powyżej 1,9m ale musi być wyłączona z powierzchni podstawowej ze względu na spełnienie warunku wys. średniej pomieszczenia (wys. z gwiazdką w tabeli WT) - i ona dla mnie jest pomocniczą, którą wg mnie należy podać osobno.

Powyższe ma poważne implikacje - bo w projektach często pomieszczenia pod skośnym dachem nie osiągają właściwej wysokości średniej z WT więc nie ma możliwości zaliczenia takiego pomieszczenia np. sypialni do pomieszczeń na pobyt ludzi. Czyli jeśli mamy choć kawałek skośnego dachu poniżej wartości z gwiazdką z tabeli, a resztę sufitu/stropu/dachu poziomą to trzeba pamiętać aby ta płaska część nad głową była odpowiednio wysoko żeby średnia wysokość wyszła dobrze. A jeśli dodamy do tego nakazy obliczeń dla mieszkaniówki to robi się niezły pasztet.
Np. zakładając że w sypialni mamy ściankę kolankową o wys 100cm to wg przepisów część do wys. 1,9 nie zalicza się do pow użytkowej pomieszczenia (czyli nie jest sypialnią - vide ww. wywód) a żeby zaliczyć do niej pozostałą część to pom. musi mieć w najwyższym punkcie 3,1 i wtedy Pu takiego pomieszczenia liczyć trzeba od 1,9m do 2,2m wys. w 50% a dopiero resztę w 100%. Natomiast część poniżej 1,9m można ewentualnie wydzielić (np. jako schowek) i Pu takiego pomieszczenia będzie liczona do wys. 1,4m i w 50% a poniżej w ogóle pomijana.

Najgorsze jest to że w Archim nie da się ustawić różnych parametrów odejmowania powierzchni w zależności od rodzaju/kategorii strefy, można tylko jeden. A jak mamy przy stropach pochyłych różne rodzaje pomieszczeń to część stref po docięciu wyliczy powierzchnię właściwie a pozostałe trzeba będzie liczyć na piechotę... Sad

Przytoczona przez ADM książka jest wg mnie o wiele więcej wnosząca do problematyki niż opracowania p. Korzeniewsiego - wg mnie. warto kupić.
W ogóle problematyka jest niezmiernie ważna, szczególnie w deweloperce i zakładaniu spraw sądowych przez co raz to bardziej światłych nabywców lokali chcących sobie wysądzić 'rabat' od dewelopera - a w przypadku błędów w projekcie ten sobie wszystko odbije od architekta.

Trochę się tu rozpisałem w cudzym temacie - :oops: ale mam nadzieję że nikt nie ma tego za złe.

Pozdro,
Bartek
Odpowiedz
Cytat:Założenie, o którym pisał Koala jest słuszne i właściwe bo klient może dowolnie kształtować przestrzeń w kupionym lokalu i niekoniecznie w ramach kupionego układu pomieszczeń.
No z tym bym się nie zgodził. Taka zmiana o której piszecie zgodnie z Prawem budowlanym jest przebudową - zmieniają się parametry użytkowe lokalu i jego pomieszczeń które wymagają w zależności od budynku zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Każdy lokal należy projektować zgodnie z przepisami i w zasadzie zgodnie z Prawem Budowlanym nie możesz sobie dowolnie zmieniać układu pomieszczeń w stosunku do tego co jest w projekcie - to się nazywa samowola budowlana.

P.s.
Cytat:nie jest zgodna z przeznaczeniem tego pomieszczenia
- nie pisz tak proszę - zgodny może być ktoś z kimś ale nie powierzchnia z przeznaczeniem pomieszczenia.

Kolego Bartku - myślę, że trochę błędnie interpretujesz zapisy normy i WT. Proponuję przeczytać te zapisy bardzo uważnie, słowo po słowie. W WT jest napisane że PRZESTRZENI o h mniejszej niż 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej danemu przeznaczeniu pomieszczenia co nie znaczy że powierzchnia podłogi w tym pomieszczeniu nie jest powierzchnią użytkową. (pow. użytkową liczysz zgodnie z normą nie zgodnie z WT!) jeśli nie zaliczysz do PU powierzchni mniej niż 1,9 m będziesz miał źle policzoną powierzchnię budynku. Później wykonawca albo inwestor cię za to zje. Przypomnę, że architekt w zestawieniu powierzchni podaje parametry charakterystyczne budynku (powierzchnie posadzek, ścian, konstrukcji, ruchu itp.) bo takie jest założenie tego zestawienia.

Cytat:wg przepisów część do wys. 1,9 nie zalicza się do pow użytkowej pomieszczenia
- a zacytuj mi fragment WT, który tak mówi - nie zalicza się do przestrzeni odpowiadającej danemu przeznaczeniu to nie to samo co do powierzchni użytkowej.

Jeszcze jedno tak na koniec:
ja zawsze w zestawieniu powierzchni podaję podstawę opracowania (normę), oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W zestawieniu zawsze podaję dwie powierzchnie 1. powierzchnię posadzki - NORMA i 2. powierzchnię 1,4 -2,2 - (rozporządzenie). Uważam, że wysokość 1,9 m przy skosie nie jest granicą liczenia powierzchni użytkowej. Chcę zaznaczyć że ta wysokość (wskazania w WT) jest w rozdziale dotyczącym przeznaczenia pomieszczeń na pobyt ludzi i punkcie odnośnie wysokości danego pomieszczenia a nie jego powierzchni użytkowej. Warto jeszcze pod zestawieniem napisać klauzulę że podane w zestawieniu powierzchnie nie mogą być wykorzystane do sprzedaży nieruchomości zgodnie z odrębnymi przepisami.

Pozdrawiam
Bartas
Pozdrawiam

BAZA
Odpowiedz
bartekzachar napisał(a):No z tym bym się nie zgodził. Taka zmiana o której piszecie zgodnie z Prawem budowlanym jest przebudową - zmieniają się parametry użytkowe lokalu i jego pomieszczeń które wymagają w zależności od budynku zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Każdy lokal należy projektować zgodnie z przepisami i w zasadzie zgodnie z Prawem Budowlanym nie możesz sobie dowolnie zmieniać układu pomieszczeń w stosunku do tego co jest w projekcie - to się nazywa samowola budowlana.
Za daleko poszedłeś - mówimy tu o zaliczaniu bądź nie pewnych powierzchni do Pu lokalu a nie o legalności wykonywania danych prac w lokalu. Tym niech się martwi wykonujący te roboty, wolno mu to zrobić, czasem musi dopełnić jakiś formalności ale nie ma to w ogóle znaczenia w kwestii pierwotnego Pu tego lokalu. Właśnie z powodu możliwości takich zmian w lokalu wg mnie powinno się podawać Pu lokalu jak napisałem wcześniej.

bartekzachar napisał(a):P.s.(...) nie pisz tak proszę - zgodny może być ktoś z kimś ale nie powierzchnia z przeznaczeniem pomieszczenia.
Myślę że zrozumiałeś istotę zdania więc nie ma powodu czepiać się konstrukcji zdania skoro przesłanie jest zrozumiałe a piszemy na forum gdzie przydługie elaboraty są raczej niemile widziane.

bartekzachar napisał(a):Kolego Bartku - myślę, że trochę błędnie interpretujesz zapisy normy i WT. Proponuję przeczytać te zapisy bardzo uważnie, słowo po słowie. W WT jest napisane że PRZESTRZENI o h mniejszej niż 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej danemu przeznaczeniu pomieszczenia co nie znaczy że powierzchnia podłogi w tym pomieszczeniu nie jest powierzchnią użytkową. (pow. użytkową liczysz zgodnie z normą nie zgodnie z WT!) jeśli nie zaliczysz do PU powierzchni mniej niż 1,9 m będziesz miał źle policzoną powierzchnię budynku. Później wykonawca albo inwestor cię za to zje. Przypomnę, że architekt w zestawieniu powierzchni podaje parametry charakterystyczne budynku (powierzchnie posadzek, ścian, konstrukcji, ruchu itp.) bo takie jest założenie tego zestawienia.
Kolego Bartku, staram się w tym całym naszym galimatiasie przepisów odnaleźć a nie zagubić i nauczyłem się już czytać je dokładnie. Przytaczasz zapis z WT, który mówi o przestrzeni pomieszczenia i że Pu liczę zgodnie z normą. W tej normie są zawarte definicje poszczególnych powierzchni. Norma ogólnie odnosi się do budynku ale przecież w skrócie budynek to zespół pomieszczeń a Pu budynku to suma poszczególnych PU pomieszczeń. A definicja Pu mówi że to powierzchnia „która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku”. Skoro WT każą, z powodu jego wysokości, nie zaliczać części pomieszczenia do odpowiadającej danemu przeznaczeniu pomieszczenia to powierzchnia tej niezaliczonej przestrzeni w takim razie nie jest częścią Pu tego pomieszczenia. I nie ma co wg mnie tego bardziej komplikować.

bartekzachar napisał(a):wg przepisów część do wys. 1,9 nie zalicza się do pow użytkowej pomieszczenia - a zacytuj mi fragment WT, który tak mówi (...).
Skoro wymaga to wyjaśnienia: w naszym świecie przestrzeń ma 3 wymiary, dla uproszczenia wysokość, długość i szerokość – to skoro przestrzeni z powodu jej wysokości mam nie zaliczać do odpowiadającej danemu przeznaczeniu to gdzie tu logika zaliczania pozostałych wymiarów jako powierzchni użytkowej czyli tej którą można użytkować zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia? Nie widzę żadnej.

bartekzachar napisał(a):(...)Chcę zaznaczyć że ta wysokość (wskazania w WT) jest w rozdziale dotyczącym przeznaczenia pomieszczeń na pobyt ludzi i punkcie odnośnie wysokości danego pomieszczenia a nie jego powierzchni użytkowej.
Wg mnie te aspekty są ze sobą ściśle powiązane – jeśli pomieszczenie ma być na pobyt to ma mieć co najmniej określoną w tabeli wysokość. Jeśli nie spełnia tego warunku to nie jest pomieszczeniem na pobyt. Może być ewentualnie jakimś innym pomieszczeniem (technicznym, magazynkiem itp. co do którego wymagania są inne). Nie widzę sensu zaliczania do Pu przestrzeni w której nie mogę się poruszać na stojąco tylko zgięty w pół lub na kolanach - jest ona dla mnie niezgodna z przeznaczeniem.

Pozdro,
Bartek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości