Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
geolokalizator
Witam
Mam problem z geolokalizatorem autorstwa garrego!

[Obrazek: PrtScr26.jpg]
[Obrazek: PrtScr27.jpg]

Na projektach istniejących geolokalizator nie chce wskazywać 0.0 na początku układu współrzędnych.
Ten sam geolokalizator przekopiowany na świeży projekt wg. wzorca AC staje się nagle użyteczny.
Walczę z tym tematem od rana i nijak nie mogę tego rozgryźć. Co takiego zachodzi w tych istniejących projektach że geolokalizator przestaje jakby wykrywać początek układu współrzędnych i podaje jakiś inny?
Mac PRO / Quad-Core Intel Xeon 2x2,26GHz / 16GB DDR3 / ATI Radeon HD 4870 512GB / Mac OS X 10.14.2
Odpowiedz
czy w starym projekcie nie masz przesuniętego 0,0 projektu o te parę km ? (łatwo to sprawdzić ponieważ taki lokalny tzn przesunięty 0,0 jest niedostępny-znika jeśli próbujemy np coś przesunąć do niego - wówczas po prostu znika, owszem taki przesunięty 0,0 projektu pozwala wstawiać nowe rzeczy: ściany, obiekty wówczas taki przesunęty początek projektu doskonale "udaje" 0,0 projektu i jest tykalny dla kursora)
jeśli nie to opróżnij plik projektu z modelu itp i podrzuć mi plik do zbadania problemu
Dell 7740 | Xeon E-2276M 64GB | 1TB NVMe | WinPro 10x64 | FHD 17, Quadro RTX 3000 6GB + 2x LG34"/2560x1080
Archicad 24+, ArtLantis S 2+, Twinmotion
Odpowiedz
Przesunięcie "początku układu użytkownika" nie ma nic do geolokalizatora, który bazuje na "początku układu projektu" - sprawdzałem. Ponad to, w obu projektach geolokalizator został wstawiony na "początku układu projektu" który pokryłem dla sprawdzenia z "początkiem układu użytkownika".
Mam dziwne obawy, że te anomalia mogą być związane z wersją 13 i nową opcją "orientacja" (być może kiedyś kombinowałem przy orientacji). Może geolokalizator czyta zero układu z detali ? - a wiemy że układy współrzędnych pomiędzy kondygnacjami a detalami itp są w rozbieżnych relacjach.
Otwierałem też stare projekty z wersji 12 i tam geolokalizatory są poprawne i dalej działają sprawnie.
Naprawdę dziwne !!!
Mac PRO / Quad-Core Intel Xeon 2x2,26GHz / 16GB DDR3 / ATI Radeon HD 4870 512GB / Mac OS X 10.14.2
Odpowiedz
no to sprawdź dla pewności:
- zapisz "stary" projekt z v13 do v12
- zapisz "nowy" projekt z v13 do v12
- wykonaj taką samą operację "przekopiowania" geolokalizatora z "nowego" do "starego" (oczywiście w v12)
i jak to wychodzi ?
(nie ma takiej możliwości żeby geolokalizator czytał zero układu z innego okna aniżeli z tego do którego został wstawiony);
chętnie przyjrzałbym się tej anomalii - bo na razie nie mogę u siebie przyłapać archicada na takich zjawiskach
Dell 7740 | Xeon E-2276M 64GB | 1TB NVMe | WinPro 10x64 | FHD 17, Quadro RTX 3000 6GB + 2x LG34"/2560x1080
Archicad 24+, ArtLantis S 2+, Twinmotion
Odpowiedz
OK, przygotuje pakiet i prześle - może wieczorkiem.
Odpowiedz
Nie wiem czy temat był już poruszany ale czy jest możliwość tworzenia zestawień dla geolokalizatora, które będą uwzględniać ID oraz jego współrzędne X,Y ?
Odpowiedz
Pietrek napisał(a):Nie wiem czy temat był już poruszany ale czy jest możliwość tworzenia zestawień dla geolokalizatora, które będą uwzględniać ID oraz jego współrzędne X,Y ?
Jest możliwe.
Odpowiedz
Coś znalazłem. Staram się ogarnąć instrukcję Garrego, ale dawno tego nie robiłem Smile. Mam wrażenie, że garry swego czasu miał przygotowany do załadowania schemat txt ?
[Obrazek: 2017-10-08_14-37-25.png]
Odpowiedz
Ogarnąłem zasadę raportowania Smile
Co należy zrobić, żeby w raporcie były pokazywane faktyczne współrzędne, a nie te z okienka podglądu ? Nadmienię, że mapa jest lokalizowana zgodnie ze współrzędnymi bazy powiatowego ośrodka geodezyjnego i nie zachodzi konieczność włączania speckorektora.

[Obrazek: 2017-10-08_15-00-30.png]
Odpowiedz
Nie ogarniam tego Sad

[Obrazek: 2017-10-08_16-18-00.png]
[Obrazek: 2017-10-08_16-50-00.png]

Bez zrozumienia zasad odczytywania współrzędnych nie jestem w stanie stworzyć prawidłowego zestawienia dla geodety w oparciu o zaimportowaną mapę z DXF.
Odpowiedz
W sumie też nie ogarniam tego, dlaczego GS nie daje w AC prostego narzędzia z dokładną lokalizacją projektu z możliwością zapisu do np. DWG w konkretnych współrzędnych z ustalonym kierunkiem północy Sad
Aktualnie sobie radzę z tym tak, że zapisuję zagospodarowanie do *.dwg z AC bez mapy, tylko punkty charakterystyczne (np. granica działki), a później ustawiam to na mapie geodezyjnej w programie AutoCadoPodobnym w układzie współrzędnych zgodnie z przyjętą nomenklaturą.
Może tak spróbuj i wyrzuć geodecie *.dwg z ustawionym rysunkiem i niech sobie radzi (moim geodetom to wystarcza) Wink
Współrzędne sobie ściągnie bezpośrednio z pliku.
Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB + SSD 480GB i inne szpargały...
Odpowiedz
Tikos napisał(a):W sumie też nie ogarniam tego, dlaczego GS nie daje w AC prostego narzędzia z dokładną lokalizacją projektu z możliwością zapisu do np. DWG w konkretnych współrzędnych z ustalonym kierunkiem północy Sad
Aktualnie sobie radzę z tym tak, że zapisuję zagospodarowanie do *.dwg z AC bez mapy, tylko punkty charakterystyczne (np. granica działki), a później ustawiam to na mapie geodezyjnej w programie AutoCadoPodobnym w układzie współrzędnych zgodnie z przyjętą nomenklaturą.
Może tak spróbuj i wyrzuć geodecie *.dwg z ustawionym rysunkiem i niech sobie radzi (moim geodetom to wystarcza) Wink
Współrzędne sobie ściągnie bezpośrednio z pliku.

Jakoś sobie poradziłem, ale zrobiłem coś czego do końca nie mogę zrozumieć Smile

[Obrazek: 2017-10-08_21-34-45.png]

Za to wynik jest taki jakiego oczekiwałem.

[Obrazek: 2017-10-08_21-43-06.png]

Ja aktualnie radzę sobie tak, że w odrębnym PLN pracuje na przekonwertowanej mapie z DWG lub DXF w układzie współrzędnych zgodnie z przyjętym standardem. W tym pliku tworzę dodatkowo wszystkie niezbędne wytyczne dla geodety oraz geologa. Finalnie wysyłam Im DWG z naniesionymi punktami + zestawienie xml. Gdy mapa jest finalnie obrobiona i aktualna to zapisuje ją w różnych wariantach widokowych do PMK a potem to już tylko dobra zabawa w głównym pliku projektowym Smile.
Odpowiedz
A czy sprawny geodeta nie może sobie sam znaleźć współrzędnych importując sobie zrobiony przez Was dwg/dxf do swojego oprogramowania??.... Od kiedy to okreslanie współrzędnych geodezyjnych należy do obowiązków architekta a nie geodety? Mam wrażenie że dajecie sobie wleźć na głowę niepotrzebnie... Naprawdę pracuję już w zawodzie dużo lat, zaczynałem od rapidografu, robiłem projekty małe i duże ale NIGDY nie podawałem żadnych współrzędnych geo nikomu. I nigdy nikt sie o to nie zapytał... Zwymairowanie tak, współrzędne nie.

Pozdro,
Bartek

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz
Bartek napisał(a):A czy sprawny geodeta nie może sobie sam znaleźć współrzędnych importując sobie zrobiony przez Was dwg/dxf do swojego oprogramowania??.... Od kiedy to okreslanie współrzędnych geodezyjnych należy do obowiązków architekta a nie geodety? Mam wrażenie że dajecie sobie wleźć na głowę niepotrzebnie... Naprawdę pracuję już w zawodzie dużo lat, zaczynałem od rapidografu, robiłem projekty małe i duże ale NIGDY nie podawałem żadnych współrzędnych geo nikomu. I nigdy nikt sie o to nie zapytał... Zwymairowanie tak, współrzędne nie.
Pozdro,
Bartek
Ja pracuje w zawodzie od 1996, pracę rozpocząłem jeszcze przed studiami, więc minęło już prawie 20 lat. W między czasie bywało się na wokandach Smile Wybacz, ale wiem co robię. Ja dbam o swój interes, a geodeci mają więcej wspólnego z formalnościami niż z inżynieringiem.
Odpowiedz
Też uważam, że dla naszego bezpieczeństwa lepiej wydać solidne dane geodecie niż później się bujać z źle wytyczonymi obiektami.
Co z tego, że wina będzie geodety, jeśli problem będą mieli wszyscy.
Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB + SSD 480GB i inne szpargały...
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości