Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jaki monitor 4K 39 - 45 cali?
Niedawno testowałem kolejny monitor 4k - 43 calowy Sony FW-43XE8001 - poniżej moje spostrzeżenia i wnioski z użytkowania:

1. brak PWM! Sprawdziłem sam zarówno telefonem (film 240 kl/s) jak i testem online.
Support SONY odpisał mi też (po długim czekaniu… i po moim zakupie " w ciemno"), że "W testach przy obniżonej jasności flickering nie był widoczny ani rejestrowany na kamerze (do 2000 Hz) więc można powiedzieć, że jasność nie jest regulowana PWM."

2. Najlepsza z dotychczas testowanych 43'' równomierność podświetlenia - siedząc przed środkiem widzę tylko delikatnie ciemniejsze boczne krawędzie.

3. Widoczne są wszystkie piksele w pełnej rozdzielczości 3840x2160! - brak ciemnych pasów przy krawędziach, co jednoznacznie wskazuje na kiepską jakość matryc stosowanych przez DELL'a i LG.
Jednocześnie wskazuje to też, że brak widoczności wszystkich pikseli na uprzednio testowanych monitorach nie wynika z wielkości ich ekranów i kąta patrzenia na obraz przy krawędziach ekranu, a ich jakości.

4. matryca błyszcząca, ale z powłoką zmiękczającą odbicia (wygląda bardzo podobnie do tego co jest stosowane w MacBookach Pro Retina).
To ta sama matryca co w tegorocznych TV SONY serii XE80 - na pewno do obejrzenia w większości sklepów RTV…
Jest to dla mnie największa wada i przyczyna zwrotu monitora.

5. w zestawie brak jakichkolwiek kabli poza zasilającym i zewnętrznym zasilaczem (pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem w monitorze) - konieczny zakup kabla HDMI High Speed lub dodatkowo (jeśli wyjście HDMI nie umożliwia uzyskanie 60HZ w 4K jak w MacBook Pro do 2016 i w Mac Pro 2013) przejściówki mini DisplayPort - HDMI 4K 60Hz za ok. 180 zł (https://www.cortland.pl/moshi-mini-pro- ... ebrny.html lub https://www.conrad.pl/p/przejsciowka-ad ... mi-1414259)

6. monitor jest sprzedawany jako android TV. Ma nawet wejścia antenowe, ale nie zamontowano prawdopodobnie tunera lub jest jakoś odłączony. Dostajesz nawet w komplecie 2 piloty… Nie wiem, czy nie jest to po prostu TV bez tunera… https://www.sony.pl/electronics/telewiz ... s#features

7. otwory VESA mają nietypowy pionowy układ 100x200. Musiałem zamówić adapter - płytkę, bo nie mogłem go powiesić na standardowym uchwycie VESA…

8. brak jakiejkolwiek sensownej instrukcji w kartonie jaki i na stronie www. Męczyłem się 2 godziny aby znaleźć jak przełączyć HDMI w tryb 60 Hz (uwaga - działa tylko na 2-ch z 4-ch wejść HDMI)
 MacBook Pro (Retina, 15-calowy, połowa 2015 r.) + Dell U4320Q
 OS X El Capitan 10.11.6
ArchiCAD SE
Odpowiedz
Świetna recenzja. Monitor, jak doczytałem, zwróciłeś z powodu błyszczącej matrycy. Zastanawiam się jeszcze czym ten monitor różni się od TV Sony XE80 dostępnego za 3500zł brutto? Dali inną elektronikę czy wciskają ten sam produkt innemu odbiorcy po znacząco wyższej cenie?
Podsumowując Twe dotychczasowe poszukiwania - nie ma na rynku monitora UHD w cenie do ok. 5000zł brutto spełniającego Twoje wymagania.
Ja z decyzją poczekam jeszcze trochę - może mi wystarczy testowany przez Ciebie LG albo zostanę przy obecnej konfiguracji 2*24"

dzięki za wkład
pozdrawiam
AC 23 PL-Win10-i7-24GB RAM - ASUS GeForce GTX 1060
Odpowiedz
Jeśli nie ma display portów to samo w sobie dyskwalifikuje go jako monitor UHD.
Tylko w najnowszych nvidiach bywa HDMI 2.0, a i konia z rzędem czy sam "monitor" ma 2.0 (powinien przy UHD) - to nie kwestia kabla tylko portów po obu stronach.

(ja akurat mam "bieda"-LG UHD na A-IPS 27' z którego jestem generalnie zadowolony)

Pozdr,
Koala
WDROŻENIA I TRENINGI ARCHICADA U KLIENTA. PLIKI PROTOTYPOWE AUTOMATYZUJĄCE PRACĘ I OBIEKTY GDL NA ZAMÓWIENIE
Odpowiedz
Koala napisał(a):Jeśli nie ma display portów to samo w sobie dyskwalifikuje go jako monitor UHD.
Tylko w najnowszych nvidiach bywa HDMI 2.0, a i konia z rzędem czy sam "monitor" ma 2.0 (powinien przy UHD) - to nie kwestia kabla tylko portów po obu stronach.

(ja akurat mam "bieda"-LG UHD na A-IPS 27' z którego jestem generalnie zadowolony)

Pozdr,
Koala

Sony FW-43XE8001 ma 2 wejścia HDMI 2.0 (4K 3840x2016/60Hz), a więc kwestia połączenia z komputerem bez wyjścia HDMI 2.0, a z Thunderbolt 2/miniDisplayPort lub Thunderbolt 3/USB-C to zakup odpowiedniej przejściówki.
Oczywiście to dodatkowy wydatek, ale nie ma co demonizować braku wejścia DisplayPort 1.2 - sam używałem z tym monitorem przejściówki Moshi (posiadam MBP 2015) i nie zaobserwowałem z tego tytułu problemów.

P.S. Sam nadal używam kilkuletniego DELL U2713HM z którego też jestem zadowolony, choć brakuje mi przestrzeni roboczej, a konfiguracji dwumonitorowej nie chcę.
ArchiCAD SE
Odpowiedz
Odświeżę temat. Zaglądam czasem do wątku nt. LG 43UD79-B, który tu kiedyś wkleił ADM i wg ostatnich doniesień użytkowników aktualizacja firmware tego monitora pozwoliła na podniesienie częstotliwości PWM ze 119Hz do 480Hz czyli czterokrotnie. Użytkownicy raportują, że powyżej 20% jasności monitor jest praktycznie FlickerFree a nie FlickerSave. Rozważam wypróbowanie go, ale przed zakupem powstrzymuje mnie przykra świadomość jak bardzo nas próbują kroić na kasę.
Monitor ten kosztuje w tej chwili w Stanach ok. 500$+VAT, w Polsce 720$+VAT, jak wiadomo, jesteśmy bogatsi więc stać nas. A dokładnie nie tyle w Polsce a w Europie w ogóle - choć tam promocje na ten sprzęt się zdarzają, widziałem taką - w przeliczeniu na PLN - 2400+VAT.
Nasi dystrybutorzy jakoś rabatów (np. dzisiaj mamy BF) nie przewidują, choć sprzedaż tego sprzętu jest praktycznie żadna z tego co rozmawiałem w x-komie.

pozdrawiam
Odpowiedz
dziki napisał(a):Odświeżę temat. Zaglądam czasem do wątku nt. LG 43UD79-B, który tu kiedyś wkleił ADM i wg ostatnich doniesień użytkowników aktualizacja firmware tego monitora pozwoliła na podniesienie częstotliwości PWM ze 119Hz do 480Hz czyli czterokrotnie. Użytkownicy raportują, że powyżej 20% jasności monitor jest praktycznie FlickerFree a nie FlickerSave. Rozważam wypróbowanie go, ale przed zakupem powstrzymuje mnie przykra świadomość jak bardzo nas próbują kroić na kasę.
Monitor ten kosztuje w tej chwili w Stanach ok. 500$+VAT, w Polsce 720$+VAT, jak wiadomo, jesteśmy bogatsi więc stać nas. A dokładnie nie tyle w Polsce a w Europie w ogóle - choć tam promocje na ten sprzęt się zdarzają, widziałem taką - w przeliczeniu na PLN - 2400+VAT.
Nasi dystrybutorzy jakoś rabatów (np. dzisiaj mamy BF) nie przewidują, choć sprzedaż tego sprzętu jest praktycznie żadna z tego co rozmawiałem w x-komie.

pozdrawiam

Nawet jeśli poprawili jakość/częstotliwość podświetlenia to pozostaje jeszcze kwestia widoczności pikseli na krawędziach i równomierności podświetlenia…
Zaś co do cen produktów i usług oraz jakości obsługi posprzedażowej w stosunku do USA czy też krajów "starej Unii" (i to bez odnoszenia się do wysokości zarobków i siły nabywczej…) to nie ma sensu dyskutować, bo i tak tego nie zmienimy…
ArchiCAD SE
Odpowiedz
ADM napisał(a):Nawet jeśli poprawili jakość/częstotliwość podświetlenia to pozostaje jeszcze kwestia widoczności pikseli na krawędziach i równomierności podświetlenia…

Na temat tych zagadnień wypowiem się, gdy wypróbuję monitor, być może moje wymagania są niższe niż Twoje. Migotania bym nie zniósł, delikatny clouding - chyba tak. Te piksele na krawędziach - piszą o 10 pikselach po obu stronach łącznie- to jakieś 2-3 promile rozdzielczości poziomej. Może bym to jakoś łyknął. Większym mankamentem wydaje się brak regulacji pionowej położenia ekranu.
Odpowiedz
odświeżam temat…
Z uwagi na znaczną obniżkę ceny w Amazon Niemcy (niestety tylko z dostawą na adresy w Ich kraju… co zmusiło mnie do skorzystania z pośrednictwa firmy mygermany[dot]com) zakupiłem SAMSUNG QM49F
Kilka moich spostrzeżeń i wniosków z użytkowania:

1. Pomimo wielkości 49'' (obszar wyświetlania 1073,78 mm x 604,00 mm) monitor umieszczony na uchwycie ok. 5 cm przed biurkiem (głębokość blatu 80 cm) i z dolną krawędzią ok. 2–3 cm poniżej blatu biurka jest chyba nawet bardziej komfortowy od testowanych wcześniej modeli 43''.
Przy takim ustawieniu nie mam problemów z "ogarnięciem" wzrokiem całego ekranu.
Wynika to z wielkości plamki 0,315 mm i gęstości pikseli na poziomie ok. 90 ppi

2. Bardzo dobra równomierność podświetlenia - porównywalna z testowanym wcześniej 43'' SONY.

3. Widoczne są wszystkie piksele w pełnej rozdzielczości 3840x2160 - brak ciemnych pasów przy krawędziach, co jednoznacznie wskazuje na dobrą jakość matrycy (podobnie jak w SONY).

4. Matryca matowa, o nawet mniejszym niż w posiadanym DELL U2713HM współczynniku odbicia (mogę to przyrównać jedynie do używanego przed kilku laty HP LP3065)

5. Wbrew zapewnienieniom supportu technicznego producenta w Polsce regulacja jasności to nie Flicker Free, a PWM !
Migotanie podświetlenia występuje na wszystkich poziomach jasności (a więc gorzej niż w LG, gdzie przy 100% jasności było na tyle wysokie, że nagrywając telefonem w ustawieniu 240kl./s nie było rejestrowane).
Lokuje to tym samym SAMSUNG'a pomiędzy monitorami DELL a LG.
Jest to cecha, która dyskwalifikuje dla mnie ten model monitora do pracy i stanowi przyczynę jego zwrotu.

Alternatywy - są generalnie mało zachęcające…
monitory 16:9 o przekątnej 40'' – 43'' i rozdzielczości 4K (3840x2160):
1. HP Z43 - jedyna opinia jaką znalazłem w jednej z porównywarek cen jest generalnie dobra, ale "zewnętrzne krawędzie wewnętrznych paneli wydają się lekko wygięte do tyłu - podobnie do telefonu Samsung Edge, ale nie tak mocno. To powoduje, że skrajne 2-3-piksele są widoczne tylko wtedy, gdy patrzysz na nie bezpośrednio…".
Na temat rodzaju podświetlenia (PWM czy flicker free…) informacji brak…
2. innych nowych modeli brak.
Modele innych producentów (Acer, Benq, Philips, IIyama, VievSonic) z uwagi na opinie na ich temat wykluczyłem juz wcześniej

ultrapanoramiczne zakrzywione monitory 21:9, o przekątnej 37,5'' i rozdzielczości 3840x1600 pikseli::
1. DELL U3818DW
2. HP Z38c
3. LG 38UC99-W
Uwaga:
Kolejność tych 3. monitorów wg ceny od najniższej do najwyższej oraz od możliwości wykorzystania złącza USB-C 3.0 do zasilania w przyszłości laptopa…
- w DELL USB-C zapewnia do 100 W mocy (ale jeśli notebook wymaga więcej niż 95 W do pracy i akumulator jest wyczerpany, może się nie uruchomić…)
- w HP USB-C może służyć do zasilania urządzeń z mocą maksymalną 65 W
- w instrukcji do LG USB-C nie znalazłem parametrów zasilania…
ArchiCAD SE
Odpowiedz
Cześć
Od początku grudnia używam recenzowanego przez Ciebie wcześniej LG 43UD79-B. Od miesiąca zbieram się do napisania krótkiej recenzji - prawie 4 miesiące codziennego użytkowania dają podstawę - z braku czasu wiecznie to odkładam. Może po Świętach...
Teraz napiszę szybko - że jestem zachwycony Smile nigdy wcześniej nie wydałem tak dobrze pieniędzy na sprzęt - no, ale tak jak kiedyś sugerowałem, prawdopodobnie moje wymagania są niższe od Twoich.

pozdrawiam słonecznie
Odpowiedz
dla zainteresowanych zakupem monitora poniżej moje wnioski z użytkowania przez ostatnie 2 tygodnie monitora HP Z43 (43” 3840x2160 pikseli):

1. matowa matryca porównywalna jakością z testowanym wcześniej SAMSUNG QM49F

2. równomierność podświetlenia bez uwag, ale podobnie jak w monitorze LG krawędzie matrycy na szerokości po ok. 8-10 pikseli po bokach i u dołu są bardzo ciemny (praktycznie czarne). Wygląda to trochę tak jakby matryca zaginała się do tyłu lub ramka nachodziła na krawędzie, co nie jest prawdą , bo po zmianie punktu siedzenie/obserwacji te piksele są widoczne…

3. Na temat rodzaju podświetlenia (PWM czy flicker free…) pracownik supportu odpowiedział, że „Czas reakcji tego monitora wynosi 5ms ... co stanowi minimalną wartość dla monitora bez migotania, więc monitor nie używa regulacji jasności PWM ( https://h30434.www3.hp.com/t5/Desktop-V ... -p/6638665 ).
Jednakże na stronie produktu brak oficjalnego potwierdzenia sterowania jasnością flicker free.
Nie udało mi się co prawda nagrać migotania nagrywając telefonem film z prędkością 240kl/s, ale nie jestem do końca przekonany, czy nie stosują bardzo wysokiej częstotliwości PWM powyżej tej wartości…

4) kiepskim rozwiązaniem jest też sposób montażu monitora do ramienia podstawy lub uchwytu VESA - jest solidne i wyglada designersko, ale każde dotknięcie monitora w celu zmiany parametrów (przyciski do sterownia od spodu po prawiej stronie) powoduje jego drganie.
Przenoszenie ciężaru poprzez tak małą powierzchnię nie zapewnia takiej sztywności jak chociażby mocowanie stosowane przez DELL.
W celu umocowania na uchwycie VESA musisz zastosować element pośredni (na szczęście w komplecie z monitorem…) - brak w monitorze otworów do montażu zgodnych ze standardem VESA. Powoduje on odsunięcie monitora od mocowania o kilka centymetrów, co wpływa na wspomnianą sztywność/stabilność ale też nie pozwoli na montaż bardzo blisko ściany.

P.S. Bardzo podobny sposób montażu ma HP Z38c…
ArchiCAD SE
Odpowiedz
Polecam monitor który właśnie kupiłem, czyli NEC MultiSync EA275UHD. Nie jest to 39 caliSmile ale 27 ale wg mnie więcej nie trzebaSmile
Doskonałe rozłożenie barw na matrycy, ekran matowy, wrażenia doskonałe.
Kupiłem go również do fotografii i jestem pod olbrzymim wrażeniem.

Oprócz jednego ale, które wynika chyba z mojego systemu na Mac Os Sierra ;/
mianowicie, bez względu na ustawioną rozdzielczość w ArchiCadzie ma ząbki na łukach, czcionce, kreskach przebiegających inaczej niż równolegle lub prostopadle..

Pytanie brzmi, WTF????
[Obrazek: 43931310250_38c22e67ef_o.png]
AC22 na MacPro 5.1
Obecnie: Mac OS Mojave
Odpowiedz
lear napisał(a):Oprócz jednego ale, które wynika chyba z mojego systemu na Mac Os Sierra ;/
mianowicie, bez względu na ustawioną rozdzielczość w ArchiCadzie ma ząbki na łukach, czcionce, kreskach przebiegających inaczej niż równolegle lub prostopadle..

Pytanie brzmi, WTF????
[Obrazek: 43931310250_38c22e67ef_o.png]

To włączone?:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
To na 100% kwestia opcji, którą wskazał Rafał.

Ale ząbkowanie ma również swoje zalety - lepiej widać, kiedy przez pomyłkę linia / ściana nie jest pozioma lub pionowa Wink
Ja tam wolę z ząbkami pracować :mrgreen:
Win 10, AMD Ryzen 7 2700X, RAM 16GB, GTX 1060 6GB, SSD 128GB + SSD 480GB i inne szpargały...
Odpowiedz
Włączenie wygładzania linii, absolutnie na ząbkach nie robi żadnego wrażenia Smile :/

ale ale...
chyba mam problem:
[Obrazek: 45749826741_48dda3d326_o.png]

co dziwne, moja grafika to Radeon RX 580 8Gb...
nie kumam....
AC22 na MacPro 5.1
Obecnie: Mac OS Mojave
Odpowiedz
Loading
Chciałbym podsumować moje perturbacje z zakupem monitora 4K w rozmiarze pozwalającym na pracę w pełnej rozdzielczości bez skalowania wyświetlanego obrazu (1 piksel ustawionej rozdzielczości odpowiada 1 pikselowi fizycznemu/rzeczywistemu monitora).
Ostatecznie zdecydowałem się 2 tygodnie temu na nabycie monitora DELL U4320Q - w porównaniu z jego poprzednikiem usunięto wszystkie wady, więc zostanie on u mnie na stałe…

Poniżej kilka moich spostrzeżeń i wniosków z użytkowania:

1) podświetlenie tego modelu jest najlepsze z jakim się spotkałem w testowanych wcześniej monitorach - porównywalna z testowanym wcześniej monitorem SONY. Widoczne są wszystkie piksele łącznie z tymi na krawędziach (brak efektu ciemnej ramki o szerokości kilku pikseli po obwodzie)

2) monitor Flicker Free (ekran bez migotania) - brak sterowania jasnością poprzez szkodliwe dla wzroku PWM. Sprawdziłem sam zarówno telefonem (film 240 kl/s), testem online jak i organoleptycznie pracując min. 8 godzin dziennie

3) matryca jest oczywiście matowa - jedynie z uwagi na wielkość monitora (przekątna 43 cale)pomimo jego matowego ekranu może powodować problemy z jego ustawieniem w taki sposób aby na całej powierzchni nie były widoczne odbicia światła (ale to nie wada monitora a tylko konsekwencja jego wielkości…)

4) fabrycznie monitor jest ustawiony na zimny odcień obrazu - zmieniłem temperaturę barwową na 75000K w kilka sekund poprzez menu i dla mnie jest OK.

4) z monitorem dostarczana jest regulowana podstawa - możliwość regulacji zarówno wysokości (nie wyobrażam sobie po co miałby ktoś go podnosić?), kąta pochylenia i obrotu. Jest też możliwość mocowania na uchwytach w standardzie VESA 100x100 i 200x200 (z czego sam korzystam).

5) dobry dostęp do przycisków sterujących - mam monitor ustawiony ok. 2 cm od blatu biurka i bezproblemowo steruję jasnością i głośnością (wbudowane głośniki są dość dobrej jakości - porównywalnej z budżetowymi głośnikami „komputerowymi”). Ponadto jest też aplikacja Dell Display Manager i to zarówno na Windows jak i macOS również pozwalająca regulować jasność i kontrast obrazu (i nie tylko)

6) monitor ma bardzo bogaty zestaw złączy i może pełnić funkcję huba z możliwością zasilania komputera poprzez USB-C z mocą do 90W

7) komplet kabli sygnałowych - mając w miarę nowoczesny komputer nie musisz niczego kupować

Podsumowując:
Jestem bardzo zadowolony z zakupu.
Na rynku nie ma chyba innego monitora o dobrej jakości ekranu, bezpiecznego dla wzroku (Flicker Free) jak i bez wad użytkowych/funkcjonalnych.
Alternatywę może stanowić dla niego jedynie:
  • SAMSUNG 43M70A (Samsung 43" Smart M7 (LS43AM700UUXEN)) – ale go nie testowałem
  • monitor profesjonalny SONY - na chwilę obecną (11.2021) dostępnych jest kilka modeli: FW-43BZ35J, FW-43BZ30J, FWD-43X80H/T, FWD-43X70H/T i FW-43BZ35F – poza wcześniej opisywanym modelem FW-43XE8001 również ich nie testowałem z uwagi na kompromisy użytkowe (patrz post #16 - moja wcześniejsza recenzja) - są to właściwie wyświetlacze do pracy 24/7, a nie typowe monitory komputerowe
ArchiCAD SE
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości