Archiforum

Pełna wersja: Import pliku DWG z grubościami polilinii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
mam następujący problem - branżysta od klimatyzacji/wentylacji z którym obecnie współpracuję rysuje swoje instalacje w AutoCAD z wykorzystaniem funkcji zmiany grubości końców polilini (w AutoCAD można zadać nawet różną grubość na początku i na końcu linii i uzyskać w ten sposób w rysunku np. redukcję z kanału o jednych gabarytach na drugie - na załączonym zrzucie z otrzymanego pliku dwg wszystkie kanały są narysowane właśnie tym sposobem)
- pytanie jak zaimportować taki dwg do ArchiCAD'a by zachować te grubości (AC 10 lub AC11 importuje po prostu jako polilinię bez zachowania grubości)?;
tymczasowo poradziłem sobie drukując dwg w eDrawings 2008 (tak przeglądarka) do PDF - niestety PDF nie ma po wstawieniu do ArchiCAD'a opcji przezroczystości, więc wyszukiwanie kolizji z wykorzystaniem podrysu jest b. ciężkie
pozdrawiam,
DM
Poproś branczmena o to by explodował swoje polilinie - o ile dobrze pamiętam to powinien dostać obrazek gdzie te grube polilinie zamienią się na krawędzie...

Pozdr,
Koala
Witam,
niestety po rozbiciu polilinie zamieniają się na kreski nie zachowując grubości, więc nie mam już gabarytów kanałów (znalezienie kolizji jest b. żmudne); pozostaje mi poprosić o rysowanie kanałów "po obrysie" liniami lub poliliniami z grubością zerową
Pozdr,
DM
Odświeżam temat - czy Graphisoft nic z tym nie może zrobić?
Dlaczego ArchiCAD nadal nie ma 100 % zgodności z formatem DWG ? !!!
Nawet taki SolidWorks eDrawings, który w porównaniu z DWG TrueView jest ubogi wyświetla polilinie poprawnie.
Owszem - mogę prosić branżystę (jak pisze Koala), ale to nie jego problem, że nie mam 100% zgodności z obowiązującym formatem DWG...
Sorry, nie mogłem się powstrzymać...."obowiązującym formatem DWG"...
od kiedy DWG jest "obowiązującym formatem"? coś mnie ominęło? ;-)

Na poważnie
100% zgodności na moje oko nie będzie nigdy ponieważ programy pracują inaczej - zaczynając od wszelkiej maści "bylayerów" a skończywszy na skalach linii i grubościach linii w czcionkach.

To że jakiś branczmen wykorzystuje trick z róznymi grubościami polilinii to nie znaczy że jest to jakiś standard - raczej pojawiają się nakładki 3d/2,5d i inne rysujące po bożemu - i to jest prędzej standard.

Insza inszość - w kwestii proszenia branżystów - ostatnio coś za dużo ich trzeba prosić....choćby o to żeby zechcieli robić na x-refach - zeby nie płakali jak sie im podkłady aktualizuje.

Pozdr,
Koala
DWG jest obowiązującym formatem, czy się nam podoba czy nie...
Nie przypominam sobie, by jakikolwiek branżysta przysłał mi lub chciał pliki w innym formacie (a pracuję już w tym zawodzie lat kilkanaście...) - przepraszam - 1 x dostałem od urbanisty plik MicroStation (bodajże .DGN).
W każdym przetargu, w których startowałem wymogiem było również dostarczenie dokumentacji w formacie DWG.

Więc oficjalnie DWG standardem nie jest, zaś życie pokazuje inaczej... (podobnie zresztą jest z formatem MS Word i Excel...).

Co do innej zasady pracy samych programów "bylayerów" a skończywszy na skalach linii i grubościach linii w czcionkach - w ArchiCADzie jest translator PLN - DWG/DXF, który działa ze skutkiem co najmniej dobrym, więc nie widzę powodu by programiści Graphisoft'u nie mogli przez tyle czasu naprawić ewidentnego błędu jakim jest wspomniana obsługa grubości polilini.
Ze skalami linii z DWG jest podobnie jak z grubościami polilinii niestety...w DWG każdy obiekt może mieć inną skalę linii a AC nie za bardzo -to daje o wiele bardziej w 4 litery niż ten trik z poliliniami.

Szansa na zmiany na lepsze jest - z resztą jest coraz lepiej z obsługą DWG'ów - a to dlatego że Graphisoft jest jednym z sygnatariuszy porozumienia OpenDwg - w którym są też wszelkie klony Intelicada itp.

Co do standardów to jestem zwolennikiem jednak formatów otwartych, niestety dla nas DWG stał się szemranym standardem, podobnie jak wszelkiej masci doc'e i xls'y nad czym boleję i nic mnie bardziej nie wkurza jak jakieś ledwie-"żywe" formularze "urzędowe" zrobione nogami, rozwlające się nie tylko w OpenOfficie ale nawet w natywnym Wordzie...

Pozdr,
Koala
ADM napisał(a):..... nie widzę powodu by programiści Graphisoft'u nie mogli przez tyle czasu naprawić ewidentnego błędu jakim jest wspomniana obsługa grubości polilini.
IMHO wprowadzenie tej "obsługi" nie zmieni sytuacji że, jakiś cajmer dla ułatwienia sobie, rysuje pojedynczą linią obiekty gabarytowe ... 8) jak to w przytoczonym przypadku "projektu" wentylacji..
bo to akurat zależy tylko od tegoż "fachowca"..
Ja współpracuje z branżystami którzy rysują "grubsze" elementy swoich projektów co najmniej dwoma poliliniami i od kiedy projektuję w AC nie miałem problemów z takimi rysunkami.
nie chodzi tu tylko o przykład z instalacjami - część AutoCAD'owców nie stosuje stylów wydruków (plot style) opartych o przypisanie grubości do danego koloru pióra/pisaka, a używa w tym celu właśnie polilinii
OK. Poproszę jakiś pliczek z takimi poliliniami. Zadam temat GSowcom z techsupu. Niech powiedzą chociaż czemu nie ma albo kiedy będzie.
Ponieważ kiedyś zmienili już ilość piór w paletach na 256 czy wprowadzili wypełnienia gradientowe z powodu tego Powodu
to może i planują z tym coś zrobić.
Tak na marginesie używanie takich polilinii przez branchmenów do projektu wentylacji to zarąbiste lenistwo. Marzenie Autodesku o przesadzeniu branż
na programy BIM spełni się w okolicach kolejnego tysiąclecia.
Odświeżam temat:
Czy mogę prosić o poruszenie z zespołem programistów kwestii braku pełniej zgodności odczytu/importu plików DWG przez ArchiCAD'a?
Nadal (od ponad 4-ch lat!!!) ArchiCAD nie czyta grubości polilinii i nie doczekałem się naprawienia tego bug'u przez Graphisoft.
Liczyłem na to , że po przejęciu firmy przez Nemetschek coś się ruszy w tym temacie, ale jak widać bez skutku...
Odświeżę również temat, bo w AC20 jak widzę bez zmian.
Konkretnie bardziej mi chodzi o import map w DWG/DXF z założonymi przez geodetę grubościami.
(Wiem, można podłożyć PDF, ale chyba nie w tym rzecz Wink
Jak wstawia się rysunek DWG to on ma "pióra wg pliku źródłowego"
A gdyby tak rozbudować translatora o opcję, żeby przypisywał pióra zgodnie z warstwami w DWG - wg koloru i grubości warstwy?
Nie zawsze da to pożądany efekt (w AutoCadzie na tej samej warstwie mogą być obiekty o różnych kolorach i grubościach) ale będzie przynajmniej jakaś opcja.

Pozdrawiam
Tomasz
Nie wiem czy skórka warta wyprawki. Że zacytuję klasyka "..wy w tym archeo to macie burdel.." ...dawno przestałem sobie zawracać głowę wpisywaniem mapy w dwg - podkładam pdf i już. Kiedyś ślęczałem i przerabiałem 3 miliony warstw ałtokadowej mapy : gis,gi2 gi49 itd itp na swoje kilka konkretnych metodą wysupływania z kilkudziesięciu warstw np instalacji wodnej. Obecnie proszę geodetę o w miarę czytelne wykonanie mapy cyfrowej i przekazanie mi pdf jako podkład a dwg mam tylko do pracy - od czasu do czasu skontrolować cos tam.
Bardziej interesuje mnie taki translator żeby nie burzył mi całej biblioteki wypełnień i linii, po otwarciu dewuga. Bo potem chaos i muszę znów wprowadzać ulubiony zestaw linii
No cóż, będę musiał się "przemóc" i spróbować z tym PDF`em. Póki co zagospodarowania terenu w programie "AutoCadopodobnym" Sad (może z przyzwyczajenia Wink
Archicad ma zupełnie inne zarządzanie grubościami linii niż Autocad (po obiekcie i po piórze...nie ma i zapewne nigdy nie będzie po warstwie...wszelkie systemy CAD 2d... to już muzeum)
Ale gdy poprosisz geodetę żeby uporządkował swoje pióra - tzn dał grubości po kolorze to wszystko da się zrobić...insza inszość to urząd - zwykle kończy się podłożeniem pdfa...bo wydruki z AC i autocada będą się różnić choćby czcionkami (chyba że znowu poprosisz o rozbicie czcionek na linie), a urząd "myśli" "zerojedynkowo" szczególnie po paru cofkach z województwa gdzie mają płacone "od wierszówki" i lubią wysmażyć uwalenie na naście stron gdzie merytoryka sprowadza się do jednego zdania...kodeks budowlany podobno się zbliża...ale znając ogólną a-techniczność prawników może być tylko śmiesznie...albo bardzo śmiesznie.

Pozdr,
Koala
Stron: 1 2