Archiforum

Pełna wersja: arkusze, zestawienia powierzchni
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam !
Mam taki problem
Mam rzut parteru - arkusz. Dodaję do niego widok z zapisanym rzutem parteru.
W tabelce arkusza pojawia mi się w auto tekstach nazwa rys. i skala tego rysunku.
Wszystko jest ok, dopóki w arkuszu mam jeden zapisany widok.
Jeżeli dodam jeszcze np. zestawienie pom. to automatycznie do tabelki rysunku dopisywane są nazwy rys. z zestwienia pom. oraz skala z zestawienia pom.
W jaki sposób to obejść, aby w autotekstach w tabelce rysunku pojawiały się informacje tylko z jednego zapisanego widoku Sad
Z pewnością kazdy jakoś sobie radzi z zagadnieniami formatowania dokumentacji do druku, i oczywiście warto się wymieniać doświadczeniami w tym względzie. Smile
Wiedząc, że "jest jak jest" Cry od dawna stosuję w tabelce tylko i wyłącznie odwołanie do nazwy arkusza a nie rysunków jakie na nim mogą się znajdować.
A poza tym posługiwanie się w tabelce nazwą arkusza (a nie rysunku/-ów wstawionego na arkusz) daje dodatkową możliwość doprecyzowania tej nazwy w sposób niezależny od faktycznych nazw widoków stanowiących poszczególne rysunki. Nazwy widoków w związku z tym mogą być bardzo lakoniczne a nazwa arkusza już bardziej odpowiednia w kontekście całej dokumentacji. Smile
Za to bardzo wyraźną informację co to za rysunek i w jakiej skali uzyskuję w metryczce związanej z rysunkiem. W związku z tym metryczkę rysunku dominującego na arkuszu umieszczam tuż nad tabelką. I już.
[Obrazek: tabryskp3.gif]
Dla przykładu:
- rys. rzutu ma taką metryczkę: nazwa projektu, nazwa teczki/folderu, skala i boldem nazwa rys
- rys.bilansu powierzchni nie mają metryczki (albo owszem też alternatywnie mają ale jedynie z własną nazwą).
A tak wogóle to przyjrzawszy się standardowym metryczkom tytułowym rysunków (np Tytuł metryczki 10.gsm) opracowałem własną Smile metryczkę tytułową (GDL) do rysunków (bez dekoracji - no może tylko z linią podkreślającą i pogrubieniem czcionek), w której mogę swobodnie dobierać z iluś tam kompozycji autotekstów w określonych układach do wyświetlenia na arkuszu (przy rysunku).

Jak z tego wynika w tabelce nie wyświetlam żadnych autotekstów mających związek z rysunkami. Bo o ile np zapis skal "1:50,1:20" nie wygląda dziwnie. O tyle moim zdaniem może drażnić ciąg typu "1:50,1:1" gdzie te 1:1 wynikają np z zestawień powierzchni albo opisów pochodzących np z okna detali z komentarzami, uniwersalnymi opisami itp. A jeszcze dziwniej wyglądała by skala (z autotekstu) w tabelce arkusza jeśli na arkusza znalazłby się np widok aksonometryczny. Wtedy należałoby się spodziewać w tabelce czegoś takiego:
"1:214,70, 1:312,50, 1:294,12" itd :roll:
Więc może dać sobie spokój z "ujawnianiem" skali w tabelce. Moim zdaniem, niech skala autotekstem będzie podawana (jeśli trzeba) przy konkretnym rysunku na arkuszu. Smile
dzieki garry !!! Tongue
to działa
Można rónież robić to tak jak to było możliwe w poprzednich wersjach aby uzyskać skalę w tabelce: a mianowicie można zrobić sobie całą tabelkę rysunkową i zapisać ją jako title block (vel/ tytuł w wersji polskiej) wtedy odwoałnie "drawaing scale" będzie odnosiło sie tylko do tego rysunku o który chodzi.
Na marginesie w wersjach "przed-10" zamiast "drawing scale" należało wpisać "output scale"

Dodatkowo opisana powyżej metoda umożliwia wstawienie kilku różnych "wirtualnych arkuszy" na arrkusz do wydruku - co pozwala np na wykorzystanie papieru w ploterze (np rysunki różne arkusze A3 na rolce 91,4 cm)

Pozdr,
Koala