Archiforum

Pełna wersja: W Ac9 sie tak dalo w Ac10 juz nie...zestawienie powierzchni
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W AC10 zrobilem strefy ponumerowalem je kazde osobne mieszkanie zaczyna sie inna cyfra dawniej wystarczylo zaznaczyc narzedziem zaznaczenia jedno mieszkanie by przy automatycznym zestawieniu powierzchni zostaly wklejone do tabelki tylko zaznaczone strefy...Teraz jak kolwiek to robie do tabelki wchodza niedosc ze wszystkie strefy to jeszcze z kazdej kondygnacji. Jak zrobic by bylo jak dawniej (tz jak w AC9) ?
Niestety ale taką metodą już się nie da...

Trzeba sobie wyfiltrowac w ustawieniach to co ma być zestawione.
Np konkretna kondygnacja, konkretna warstwa ze strefami bądź też konkretne numerki...

No i musisz to wrzucić na arkusz a nie na rzut (Czasem mi brakuje tej funkcjonalności)

Pozdr,
Koala
gdzie konkretnie sie to filtruje? Ja wchodz: DOKUMENT>ZESTAWIENIA I LISTY>ZESTAWIENIA>SCHEMATY ZESTAWIEN ELEMENTO... tam wybieram:i gdzie zfiltrowac ktore kondygnacje itp?

i jeszcze rzecz ktorej nie moge znalezc tz nie ma na samym dole w DOSTEPNE PARAMETRY rodzaju posadzki......... do zestawien to w sumie wazna rzecz a nie da sie jej wybrac....... czy ja czego nie wiem. Zestawienia to chyba jedyna rzecz w ktorej AC10 sie cofnal o krok do tylu.
Filtrowac elementy mozna dokładnie tutaj:

[Obrazek: ac10zestawpowierzchni1mo9.jpg]


Co do rodzaju posadzki - jeśli mnie pamięć nie myli w AC9 - również nie było jej w standardowych parametrach. Należy ją wyłuskać w parametrach dodatkowych: czyli KRYTERIA -> DODATKOWE PARAMETRY-> przeszukać parametry metryczek AC10.
Z cała pewnością taki parametr dotyczący wykończenia posadzki był dostępny w metryczce "Zone_Stamp_BM_pl", wykonaną dla wcześniejszych wersji, przez któregoś z szanownych kolegów. Smile
O dodatkowych parametrach dyskusja toczyła się kilka watków poniżej tego tematu. Spójrz na:
http://www.archiforum.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=58
Z tego co widzę nawet wrzuciłem tam jakieś przykładowe zestawienie (kiedy ja miałem na to czas? :-) )

Cytat:Zestawienia to chyba jedyna rzecz w ktorej AC10 sie cofnal o krok do tylu.
Oj, nie - nie.
Zmian tyle, że chyba tylko brak możliwości włożenia zestawienia na rzut jest dyskusyjne:
- zestawienia interaktywne dostępne z Nawigatora,
- autoprzebudowywanie zestawienia po zmianach,
- tryb WYSIWYG (widzisz co otrzymasz),
- dodatkowe opcje trworzenia spisu rysunków,
- przeformatowywanie tableli zestawień na arkuszach rysunkowych (jeśli nie mieszczą się w formacie),
- łatwiejsze wyszukiwanie kryteriów dla Parametrów dodatkowych,
i jeszcze wiele innych mniej widocznych zmian (zapisywanie do excela zamiast przerzucania do niego tabeli np.)
A tak przy okazji - skad mozna sciagnąc polskie tabelki do opisu pomieszczen na rzutach (taki typowy krzyzyk z 4 polami numer nazwa pow i posadzka)?
Kiedys to mialem ;-)
Jeśli dobrze rozumiem - w AC10 nie ma juz możliwości wrzucenia tabelki bezpośrednio na rzut? Dotychczas - przy mieszkaniówce na przykład, zaznaczałem strefy w obrębie jednego mieszkania i sytuowałem je na rzucie obok niego. Wszelkie zmiany wprowadzało się wówczas bardzo szybko, bezpośrednio na rzucie.
Można to pewnie zrobić w 10 w gotowym arkuszu do wyplotu (tak?) ale jak dla mnie - to jest niepotrzebne utrudnienie, słowem - krok w tył.
Szkoda
pozdrawiam
dziki napisał(a):Jeśli dobrze rozumiem - w AC10 nie ma juz możliwości wrzucenia tabelki bezpośrednio na rzut? Dotychczas - przy mieszkaniówce na przykład, zaznaczałem strefy w obrębie jednego mieszkania i sytuowałem je na rzucie obok niego.

To zależy co masz na myśli, mówiąc, że sytuowałeś tabelki stref obok?
Jeśli chodzi o tabele, które pochodzą z zestawień interaktywnych - to rzeczywiście teraz nie można wyrzucić ich bezpośrednio na rzut modelu.
Jeśli mowa o metryczkach stref - to tutaj nic się nie zmieniło.
No dokładnie obok każdego mieszkania. Takie małe odddzielne zestawienie pomieszczeń, niezależne od zbiorczego tego umieszczanego w opisie. Z wyszczególnieniem pow. w stanie surowym i wykończonym dla każdego pomieszczenia. Wymóg dewelopera taki.
Dobrze podsumowujac zrobilem tak jak na zrzucie ponizej, w Kryteriach powierzchni zaznaczylem ktora kondygnacje ma zliczac jak i rowniez w kazdym mieszkaniu przypisalem inna grupe ID do metryczek powierzchni:ale nie wiem jak zrobic by mi sumowalo cala powierzchnie tak jak bylo to dawniej. A moze da sie by zliczalo kazde z mieszkan osobno? (zaznaczylem zielona kreska gdzie chcialbym by zliczalo mi kazda sume)

Wiem ze strasznie to draze ale to przez to ze wczesniej bylo to o wiele latwiejsze niz teraz.
dobra doszedlem do tego by zsumowac calosc wystarczy zaznaczyc:Ale czy da sie zrobic by zsumowywal kazde z mieszkan osobno tak jak zaznaczylem w mojej wypowiedzi powyzej tej?
K@M!L napisał(a):Ale czy da sie zrobic by zsumowywal kazde z mieszkan osobno tak jak zaznaczylem w mojej wypowiedzi powyzej tej?
Moim zdaniem w jakimś zakresie da się uzyskać sumy lokalne (bilansujące pow.mieszkań) i to bez czarów. Smile
Do tego należy metryczki stref składające się na poszczególne mieszkania jakoś specjalnie oznakować wspólną cechą. Confusedhock:
Chyba najprościej (ale nie ma co ukrywać że trochę na piechotę) skorzystać z bogatej listy parametrów w grupie: Parametry tworzenia list/Parameters for Listing, czyli zrobić to tak:

1. W grupie parametrów Parametry tworzenia list/Parameters for Listing należy zdecydować się jaki parametr będzie specjalnie wyróźniał metryki stref należące do danego mieszkania. Może to być np parametr: Notatka, uwagi/Note, Remarks.

2. Wyróżniać metryczki stref danego mieszkania i w w/w parametrze wpisywać wartość "kodową" unikalnie (to ważne: unikalnie!) charakteryzującą owo mieszkania na danej kondygnacji. I taką operację należy przeprowadzić na strefach innych mieszkań i innych kondygnacji.

3. Docelowo do definicji interaktywnego zestawienia należy dołączyć ów parametr: Notatka, uwagi/Note, Remarks i umiejscowić go na początku listy czyli przed Numerem strefy. Do tego zestawu proponowałbym jeszcze parametr kondygnacji, żeby jakieś "M3" parteru nie było w zestawieniu wymieszane z innymi "M3" innych kondygnacji Smile(pomimo, że nie udało mi się uzyskać podsumowania poszczególnych kondygnacji Cry ) , czyli w sumie jak na obrazku.
[Obrazek: zonelist1kf1.gif]
[Obrazek: zonelist2dr2.gif]
Zamieszczone zestawienie to oczywiście SUROWY przykład i pewnie każdy przysposobi go na własny uzytek (dołączając informacje o posadzkach, netarea, korygując nagłówki tytułowe kolumn: "Mieszkanie" zamiast "Note/Remarks" itd).
A do szczęścia takiego rozwiązania brakuje chyba jeszcze tylko możliwości zbilansowania również powierzchni poszczególnych kondygnacji (a nie tylko mieszkań na kondygnacjach i suma łączna). Mnie się to w opisanym scenariuszu jak widać nie udało. Cry
Poza tym nazwy kondygnacji sortują się w zestawieniu alfabetycznie (co może być niezgodne z faktycznym ich porządkiem w projekcie). W związku z tym fajnie byłoby mieć możliwość użycia indexu kondygnacji (a nie rzędnej kondygnacji - bo to owszem jest możliwe ale może "wygląda trochę nie za bardzo") przed nazwa i naturalnego sortowania wg tychże indexów. Niestety takiego parametru do uzycia w zestawieniu Archicad nie udostępnia Sad.
Ale jeśli zestawionko robimy tylko dla jednej kondygnacji (filtrując metryki jak napisał K@M!L) to nie ma sprawy i opisany scenariusz chyba powinien się sprawdzać w uzyskiwaniu lokalnych sum poszczególnych mieszkań. :lol: