Archiforum

Pełna wersja: sypialnia - światło
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Od niedawna bawię się w Artlantisie. Poniżej zamieściłem dwa swoje rendery ( wymagające jeszcze dużego dopracowania), ale dręczy mnie jedna rzecz z którą nie mogę sobie na dzień dzisiejszy poradzić, a mianowicie chodzi o światło. W jaki sposób ustawić parametry światła aby do okoła okna nie było takiej poświaty? Bo wydaje mi się że dość dziwnie i nie naturalnie to wygląda. W drugim renderze wyłączyłem cienie i nie ma poświaty, ale za to bez cieni wygląda to już dużo gorzej. Jak ustawić światło a artlantisie żeby można bylo zachować cienie bez tej poświata do okoła okna? Przesuwam te suwaki w różne strony ale mi to nie wychodzi. I jak równomiernie doświetlić pomieszczenie?
Wszelkie sugestie dotyczące renderów też mile wskazane.

Pozdrawiam
wydaje mi się, że za bardzo "świeci" Ci otoczenie, tzn to co jest na zewnątrz. Odjęcie parametrów świecenia słońca i nieba powinno załatwić sprawę.

Ten dywan to trawa?
Właśnie w tym cały problem jak zmniejszam siłę światła słońca to pomieszczenie robi się ciemne.
Ładna trawa prawda 8)
Co to za trawa?
Nie jest to skomplikowane ale też nie jest takie proste.... i nie zależy tylko od intensywności "słońca", jest jeszcze 'power' nieba i co najważniejsze parametry materiałów - "odbicie" i "świecenie" poza tym są filtry do światła słońca i nieba... trzeba próbować i jeszcze raz próbować .... nie ma prostej recepty typu - to zmniejsz a to powiększ :wink:
Właśnie próbuję i próbuję, a efekty jakie są to widać, niestety mnie nie satysfakcjonują Sad
A gdzie są te filtry do światła słońca i nieba?

Widzę że najbardziej zaciekawił dywan (trawa) Big Grin

pozdro
i gdzie są te filtry do światła??
w zakładce z piktogramem słoneczka "archicad heliodon" takie małe prostokąciki z napisem "filter" ...a ponadto też w niej u góry pod klawiszkiem z kropeczkami inne parametry do komplikowania sobie życia... :wink:
Witam.

Myślę że możesz spróbować z materiałem który jest na żaluzjach i oknie pokombinować. może ma za duzo refleksu ustawionego i shines i światło nazbyt się osbija od materiałów i stąd tworzy się taka poświata. miałem podobną rzecz z tym że sciana świeciła w miejscu gdzie nie ma okna - okazało się że problem stanowił kwiatek który stał przy oknie. Jeśli to możliwe spróbuj jeszcze całkowicie zlikwidować żaluzje może to coś da. to nie jest problem ustawienia światła w tym przypadku tylko materiałów które odbijają światło słoneczne (moim zdaniem). Możesz jeszcze spróbować zaznaczyć tylko żaluzję żeby nie rzucała cienia ani nie przekazywała go innym obiektom (cast shadow, recive shadow) - nie będzie przekazywał też refleksów.