Archiforum

Pełna wersja: zmiana nazwy skoordynowana z projektem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na przednówku kolejnej wersji aż wstyd mi (za GS) :oops: , że w programie rozwijanym z powodzeniem od 30 lat ( Confusedhock: tak ! od 1982 choć mnie się wydawało, że ArchiCAD jest o dychę młodszy 8) - musiałem zerknąć do Wikipedii) drzemią niekonsekwencje :evil: . Może to drobne niekonsekwencje ale dziwi konsekwencja (w złym tego słowa znaczeniu) z jaką utrzymują się w programie.
Mam na myśli trywialne operacje zmiany nazw:
- nazwy palety piór (w oknie: Pióra i kolor),
- nazwy kombinacji warstw (w oknie: Ustawień warstw),
- nazwy opcji wyświetlania modelu (w oknie: Opcje reprezentacji modelu)
- nazwy etapów przebudowy (w oknie Opcje etapów przebudowy)
W/w okna ustawień to ogromne ułatwienia projektowe, które sukcesywnie pojawiały się w kolejnych wersjach ArchiCADa. I każde z nich wnosiło z sobą do programu ten sam grzech pierworodny o którym tu piszę: zmiana nazwy (palety piór, kombinacji warstw itp) nie jest skoordynowana z resztą projektu.

Te "Braki(...)" widoczne w ustawieniach danego Widoku nie są wynikiem usunięcia określonego zestawu piór, kombinacji warstw itp lecz jedynie zmianami ich nazw, które to operacje program użytkownikowi najnormalniej umożliwia.
Czy tak trudno zaszyć w programie mechanizm aktualizowania zmienionych nazw zestawów piór, nazw kombinacji warstw, nazw etapów projektowania itp wszędzie tam gdzie te nazwy występują w projekcie ? Czy może przeciwnie brak zintegrowania z resztą projektu operacji prostej jedynie zmiany nazwy zestawów piór, kombinacji warstw itp ma jakieś praktyczne uzasadnienie albo powodowane jest określonym ustawieniem w preferencjach projektu ?
ArchiCAD ma przecież w sobie takie analogiczne (i oczywiste!) mechanizmy automatycznego kojarzenia i korygowania zmienianych nazw. Wystarczy spojrzeć na operację zmiany nazwy kondygnacji, przekroju, elewacji itp. Konsekwencje tych zmian automatycznie realizowane są zarówno w Widokach a przede wszystkim na arkuszach wydruku. I strach pomyśleć gdyby było inaczej i na arkuszu pojawiał się napis "Brak" a obok w nawiasach stara nazwa np przekroju !
Kwestię braku koordynacji podczas zmiany nazw niektórych ustawień nazywam niekonsekwencją bo jak inaczej zrozumieć dostępność zmiany nazwy: palety piór, kombinacji warstw, opcji wyświetlania modelu, etapów przebudowy skoro żadna zmiana nie ma automatycznego przełożenia na projekt a jest jedynie zmianą na liście piór, kombinacji warstw itd. W nagrodę (?)użytkownik po jakimś czasie dowie się (w oknie ustawień Widoku), że oto ten Widok stracił kontakt z bądź co bądź ważnymi ustawieniami (i to przez banalną zmianę nazwy: palety piór, kombinacji warstw itp) bo w ustawieniach widoków pojawia się lakoniczne: brak (.....). Jeśli dotyczyłoby to jakiegoś jednego widoku to ostatecznie można w jego ustawieniach poprawić te "braki". Ale w praktyce w Nawigatorze jest znaczenie więcej aniżeli jeden widok i przeglądanie wszystkich widoków by w ich ustawieniach podłączyć odpowiednie zestawy piór, kombinacje warstw, etapy projektowania itp (bo zmieniliśmy ich nazwy) to operacja mało kreatywna i program właśnie obchodzący swoje 30-te urodziny powinien to załatwiać w mgnieniu oka (już na etapie zmiany nazwy: palety piór, kombinacji warstw itp) i nie obarczać tym użytkownika.
Jeżeli wprowadzenie mechanizmu automatycznego kojarzenia nowej nazwy ze starą jest niemożliwe (bo.... znajduje praktyczne uzasadnienie, którego ja nie dostrzegam Sad ) to może dobrze byłoby, żeby przy zmianie nazw palety piór, kombinacji warstw itp pojawiało się ostrzeżenie:
Użytkowniku uważaj, bo ta zmiana nazwy (zestawu piór itp) spowoduje spore zamieszanie w ustawieniach widoków, gdyż utracą one łączność z określonymi ustawieniami piór, kombinacji warstw itp.
Powtórzę: czy istnieje wytłumaczenie, że zmiana nazwy palety piór, kombinacji warstw itp nie jest automatycznie aktualizowana/korygowana wszędzie tam w projekcie gdzie znajduje zastosowania (np w ustawieniach Widoków) i rzeczywiście ma to praktyczne z punktu widzenia projektowania uzasadnienie ?
A może o tym decyduje jakieś ustawienie preferencji ( :? ?): kojarzenia (automatycznej zamiany) nowej nazwy ze starą ?
Przydałoby się logiczne wytłumaczenie tego przypadku bo czasem nowi użytkownicy zadają mi pytanie "co tu się porobiło" a ja odpowiadam "archicad tak ma".
Moim zdaniem wytłumaczenie jest proste - brak czasu i pogoń programistów za nowym !!!
To jeden z wielu powodów (+kryzys) dlaczego postanowiłem ominąć kilka kolejnych wersji. Niestety nie ma postępu w temacie wielu spraw poruszanych w tym wątku, ale kusi i z pewnością będę śledził nowości 16 stki.
Osiągnięte zostało 64 bity i tym się zadowolę na kilka kolejnych lat Smile.