Archiforum

Pełna wersja: Pozwolenie czy zgłoszenie? Komin zewnętrzny.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam pytanie, czy dostawienie komina zewnętrznego o konstrukcji metalowej z ociepleniem i płaszczem ochronnym podlega zgłoszeniu czy pozwoleniu na budowę. Jego montaż ogranicza się do zamocowania konsoli wsporczej i uchwytów oraz przekucia otworu do wyprowadzenia rury spalinowej. Komin nie posiada fundamentów. Oczywiście do zgłoszenia jest załączony szkic z podaniem wymiarów oraz technologi wykonania/montażu komina.

Dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi... Smile
Nie podpowiem nic wiążącego...ale każde starostwo ma swoje "prawo powielaczowe".
Najlepiej wysłać kogoś kto będzie robił w starostwie za "inwestora" i dopytać, jak się pójdzie samemu to w żadnym razie nie przyznawać się do profesji...a jeśli to się wyda zrobić się na sierotę...inaczej nie pomogą.

Pozdr,
Koala
Art. 29 Prawa Budowlanego, który specyfikuje co nie wymaga pozwolenia na budowę nie zawiera kominów. Zatem niezbędne będzie chyba pozwolenie budowę.
...tak, konieczne pozwolenie.
Zamykamy wątek w tej sprawie.
roboraczek napisał(a):...tak, konieczne pozwolenie.
Zamykamy wątek w tej sprawie.

Kuriozalne jest, że w takich wypadkach nasze prawo wymaga WZ (bo planu pewnie brak), aktualnej (po co?) mapy zasadniczej i całej kołomyi.
Biozy, sprawdzający, uzgodnienia zwrotki.
Oświadczenia.
o czym zapomniałem?
...właśnie to jest kłopotliwe. Teraz potrzebny geodeta...znaczy jego pieczątka, dalej warunki zabudowy (akurat w tym miejscu brak planu miejscowego)... rysujemy i czekamy...ehh
Hmm, a z jakiego powodu kwalifikowane jest to do pozwolenia na budowę?
Nie jest to obiekt budowlany (brak fundamentu, nietrwale związany z gruntem) tylko instalacja (wisząca na ścianie) czyli urządzenie budowlane i nie ma tu do czynienia z budową tylko z robotami budowlanymi polegającymi na montażu urządzeń (instalacji) związanych z istniejącym obiektem budowlanym (budynkiem). Wg mnie na sam taki komin pozwolenie chyba mogłoby nie być potrzebne tylko raczej zgłoszenie robót budowlanych. Inna sprawą jest czy nie ma przy okazji jakiejś zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia z którego ten komin wychodzi - wtedy wz i pozwolenie na wszystko.

Pozdro,
Bartek
Zastrzeżenie pani dyrektor jest takie... brak literalnie stwierdzenia w artykule 29 możliwości budowy komina zwolnionego z uzyskania pozwolenia... klops. Rzeczywiście tam niema takiego podpunktu... Może kombinacja innych przepisów...

Zmiana użytkowania pomieszczenia nie ma miejsca... komin potrzebny jest do podłączenia kozy...piecyka, komin dwu płaszczowy-powietrze, spaliny.

Pozostałe roboty to ocieplenie budynku oraz zabudowa balkonu konstrukcją aluminiową... wiz.
"Wieśniaki" (czyli mieszkańcy/ użytkownicy budynku na Wiejskiej w Warszawie) już dawno mieli coś z tym PB zrobić..choć z drugiej strony co zmiana to większe bagno.

Pozdr,
Koala
roboraczek napisał(a):Zastrzeżenie pani dyrektor jest takie... brak literalnie stwierdzenia w artykule 29 możliwości budowy komina zwolnionego z uzyskania pozwolenia... klops. Rzeczywiście tam niema takiego podpunktu... Może kombinacja innych przepisów...
No to błysnęła aż mnie poraziło. A zastanowiła się chociaż nad problemem trochę?
A to tak na szybko - hasło 'komin zewnętrzny' wpisane w wyszukiwarkę Serwisu Budowlanego (Wolters Kluwer) - jako jeden z wyników w dziale pytania i odpowiedzi:

"Pytanie

Czy komin dwupłaszczowy zewnętrzny przy elewacji budynku jest urządzeniem technicznym?
Czy budowa takiego komina wymaga pozwolenia na budowę, zgłoszenia, czy też nie wymaga niczego?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 29 października 2008 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Na wstępie należy wyjaśnić, że komin dwupłaszczowy zewnętrzny montowany na elewacji istniejącego budynku może zostać zakwalifikowany jako urządzenie budowlane. Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) przez pojęcie urządzeń budowlanych należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne. Komin taki można uznać za część urządzenia instalacyjnego, jakim jest piec, do którego jest podłączony. Nie ma natomiast podstaw, aby komin ten uznać za obiekt budowlany. Przy takiej kwalifikacji komina dwupłaszczowego należy przyjąć, że wykonanie go nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 pkt 15 Prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych. Natomiast na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b) tej ustawy, wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymaga jedynie zgłoszenia. Prawdopodobnie przedmiotowy komin jest wyższy niż 3 m, co uzasadnia zastosowanie do niego art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b) Prawa budowlanego i konieczności zgłoszenia zamiaru jego instalacji.

Maciej Jastrzębski

95579"


Widzę, że Pani SZEFOWA :evil: to z tych, co jak nie ma napisane w instrukcji żeby żelazko do kontaktu podłączyć to zimnym będzie prasować... ale na szkolenia (pn.: jak sprawić żeby architektom i inwestorom nie za łatwo było...) to jeździ pewnie raz w miesiącu.

Pozdro,
Bartek
Jak pisał Koala - prawo w bulandii zależy od interpretacji lokalnej wadzy urzędniczej.....
A co do powyższego problemu to i tak potrzeba pozwolenia na budowę ze względu na obudowę tego balkonu...niestety..
Ostatnio zostałem zastrzelony przez wadzę odmowną decyzją ze względu na to iż budynek stoi za blisko granicy działki ściana z otworami - pan inwestor miał posesję złożoną z trzech działek i domek który zaprojektowałem właził na dwie a do trzeciej brakowało 30 cm - do granic posesji wszędzie było ponad 4 m.
Pani urzędnik miała rację :evil: ponieważ w PB jest napisane do granicy działki a nie do granicy własności...
i znów się czegoś nauczyłem...
a od 2010 r znowelizowano PB juz 10 razy :lol:
Rycho napisał(a):Pani urzędnik miała rację :evil: ponieważ w PB jest napisane do granicy działki a nie do granicy własności...
i znów się czegoś nauczyłem...

Rycho - a nie jest tak przypadkiem dlatego, że inwestor może tę pustą działkę po wybudowaniu Twojego budynku odsprzedać? Wówczas budynek będzie stał za blisko granicy i ograniczał możliwość zabudowy tej odsprzedanej działki (8metrów odstępu dla ZLIII !)
Rozwiązaniem jest na pewno scalenie działek, ale to trochę trwa.

pozdro
dziki napisał(a):Rycho - a nie jest tak przypadkiem dlatego, że inwestor może tę pustą działkę po wybudowaniu Twojego budynku odsprzedać? Wówczas budynek będzie stał za blisko granicy i ograniczał możliwość zabudowy tej odsprzedanej działki (8metrów odstępu dla ZLIII !)...
Tak tak właśnie...scaliliśmy działki do jednej budowlanej..... i było po sprawie...
a inwestora który odsprzedałby taką działkę żeby sobie uniemożliwić wejście do domu nazwałbym delikatnie masochistą intelektualnie innym już nie mówiąc o kupującym.....ale patrząc się na działania niektórych, takiej sytuacji w bulandii rzeczywiście nie można nie zakładać.. :lol:
dziki napisał(a):
roboraczek napisał(a):...tak, konieczne pozwolenie.
Zamykamy wątek w tej sprawie.

Kuriozalne jest, że w takich wypadkach nasze prawo wymaga WZ (bo planu pewnie brak), aktualnej (po co?) mapy zasadniczej i całej kołomyi.
Biozy, sprawdzający, uzgodnienia zwrotki.
Oświadczenia.
o czym zapomniałem?
MUSIAŁEM DLA TUNELI FOLIOWYCH !!!!!
WYKONAĆ OPINIĘ GEOTECHNICZNĄ
Szanowni panowie...

czekam na mapkę..., przedstawiłem podstawę prawną pani naczelnik...,odpowiedz była krótka, że mam złożyć to zgłoszenie "na dziennik" i czkać na odzew...oby nie...
Dziękuje za poświęcony czas...

Naszej administracji zaś życzę mocy zdrowego rozsądku...
Stron: 1 2