Archiforum

Pełna wersja: Współpraca z konstruktorem w Archicadzie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Jestem konstruktorem budowlanym. Robię całe projekty budowlane w Archicadzie, mam na myśli model 3D konstrukcji, rysunki itd. (a rysunki wykonawcze w innym oprogramowaniu) Wiadomo jakie są plusy, wymiana danych, itd., tzw. BIM.
Proszę o wypełnienie ankiety. Stwierdzenia ankiety są skierowane do architektów/biur projektowych.

Dodam, że dodatkowym plusem (dla niektórych minusem) takiej współpracy jest konieczność nauczenia się tworzenia projektów w taki sposób, żeby w ogóle współpraca z branżami w oparciu o model była możliwa. Być może nie dotyczy to użytkowników tego forum, ale znaczna część architektów nie potrafi używać Archicada w ten sposób.
było by to ideałem współpracy gdyby wszyscy używali narzędzia AC - myślę także o branżach...
teraz kupę rzeczy z przewaga rzeczy muszę wnosić do modelu z "plaszczaków" branżowych , a co do konstrukcji to też bo "konie" rysują fajnie czyde ale w programach z których konwersja modelu raczej niemożliwa ( tzn ja nie wiem jak to zrobić ) np robobat - chodzi mi o wniesienie do modelu wieńców belek itd - w większości najpierw ja to zakładam, w 40 % robię sam projekty konstrukcyjne a 90% założenia do tych projektów jeśli ich nie robię ( przyznaje się do uprawnień konstr. i do przynależności do tej drugiej izdebki też) ale wolałbym nie jak już nie robię projektu konstrukcyjnego a tylko za niego płacę.
podsumowując jestem za bo widzę w tym pożytek dla siebie i tak zagłosowałem, choć obawiam się że większości kolegom po fachu (może nie z tego forum) będzie to obojętne.
Witam,
dopiero co mieliśmy szkolenie z BIM w praktyce i program na którym pracuje konstruktor nie jest dla nas ważny. AC nie liczy przecież konstrukcji więc po co konstruktorom taki program. Idea BIM zakłada wymianę danych w standardzie IFC, który przecież inne programy też powinny czytać.
Pytanie - jakie to programy posiadacie do obliczania konstrukcji, którymi my moglibyśmy się wymieniać takimi plikami.
Może Piotrze podrzucisz, jakie macie programy, które czytają i potem eksportują do formatu IFC?
KRUChY napisał(a):....jakie to programy posiadacie do obliczania konstrukcji, którymi my moglibyśmy się wymieniać takimi plikami. Może Piotrze podrzucisz, ....
Piotr napisał że tworzy model w AC, czyli to co najbardziej istotne...reszta czyli rysunki wykonawcze są ważne na budowie czyli przy realizacji obiektu ale nie na etapie tworzenia modelu ...przynajmniej dla mnie.
A ja miło pamiętam współpracę z konstruktorem pracującym na AC.
Ja robiłem model główny. Od konstruktora dostałem np. model więźby.
Wymiana danych była bezproblemowa.

wodzu
Archicad nie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem dla konstruktora. Nie zamodeluje obciążeń, zbrojenia nie zestawi. Może byłby gdyby powstał jakiś oddzielny moduł dla konstruktorów - jako nakładka albo oddzielny program.
"Moi" siedzą częściowo na modułach konstrukcyjnych Allplana i wymieniam się z nimi modelami przez .ifc - to działa dość dobrze w obie strony.