Archiforum

Pełna wersja: PZT. Usytułowanie budynku.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry.

Zacznę konkretnie...

Potrzebuje odpowiedzi na pytanie dotyczace usytuowania budynku a raczej rozbudowy i jego przebudowy względem sąsiadów.
Załączyłem rzut parteru elewacje i PZT. Pytania.

Czy mogę umieścić otwór drzwiowy/okienny w ścianie prostopadłej do granicy działku w odległości > 3m lub równej do tej granicy. Sąsiad oddalony jest od tej granicy kolejne 3m, razem mamy >6m (zobacz PZT)?

Czy ta ściana w osi A jest ścianą oddzielenia p.poż (oznaczyłem ją IE30) i czy muszę ja wysunąć min 30 cm poza osie ścian prostopadłych w osiach 1 i 2B?

Czy możliwy jest do akceptowania podcień jak na elewacji w odległości od granicy działki 3,25m?

Dziękuje za odpowiedz... i pomoc.

[Obrazek: dPMslh.png]

[Obrazek: DcDGsk.png]

[Obrazek: 80U2yk.png]
...podcień widoczny na elewacji, dzięki niemu można dostać się do piwnicy budynku... podcień czy otwór...?
roboraczek napisał(a):...podcień widoczny na elewacji, dzięki niemu można dostać się do piwnicy budynku... podcień czy otwór...?

Moim zdaniem
1. Tak, to jest ściana REI30 (docieplasz materiałem niepalnym - czyli A1 lub A2 - w praktyce wełną)

2. To nie jest otwór a podcień - nie otwiera przecież się do wnętrza strefy. Kształtujesz w ten sposób ścianę a nie projektujesz w niej otworu.

3. Sposób wysunięcia ściany w tej osi jest do omówienia ze strażakiem, jak Ci nie pasuje, to zawsze można zastosować okno i drzwi odporności pożarowej w osiach prostopadłych. Co jest chyba trudne - okno nieotwieralne a drzwi - wejściowe w końcu - drogie.

pozdr
Dziękuje za podpowiedzi...

Mam jeszcze jedna uwagę czy tu ma zastosowanie §213 który mówi że budynki jednorodzinne, mieszkalne, zagrodowe i rekreacji indywidualnej nie podlegają wymaganiom klasy odporności p.poż. i dzięki temu nie trzeba wstawiać tych drogich drzwi i fixować okna... (Czy paragraf ten działa tylko przy odległości do drugiego budynku
Przyznaję, ze nie wiedziałem, że wymagania dot. klasy od-por-noś-ci ogniowej nie dotyczą domków.
Domki projektujemy może ze dwa w roku - z polecenia.
Klasa od-por-noś-ci ogniowej przegrody oddzielenia ppoż. wynika wprost z klasy od-ści całego budynku ( z par 212) Jeśli 213 wyklucza domki z tej klasyfikacji to ta ściana jest bezklasowa (???)
Bez konsultacji strażaka się nie obędzie, polecam. Jak coś się dowiesz wiążąco - napisz, jestem ciekaw.

pozdrawiam
Ściana usytuowana 3m od granicy działki nie jest dla domków jednorodzinnych ścianą oddzielenia p.poż , zgodnie z obowiązującymi przepisami ma być tylko ścianą bez otworów. Może (także dla domków) być nawet izolowana styropianem. Otwory w prostopadłych ścianach muszą być odsunięte tak aby zachować odległość 4 m, w pierzejówce i szeregówce problem znika ( ale prawo zależy od interpretacji lokalnego urzędu więc trzeba się dowiedzieć co i jak). Podcień sobie może być , gorzej z drzwiami w tym podcieniu - podobnie jak z oknem
[quote="roboraczek"]Dziękuje za podpowiedzi...

Mam jeszcze jedna uwagę czy tu ma zastosowanie §213 który mówi że budynki jednorodzinne, mieszkalne, zagrodowe i rekreacji indywidualnej nie podlegają wymaganiom klasy [censored] p.poż. i dzięki temu nie trzeba wstawiać tych drogich drzwi i fixować okna... (Czy paragraf ten działa tylko przy odległości do drugiego budynku