Archiforum

Pełna wersja: AC 20 - Intuicyjna edycja etykiety warstwowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ja bym bardzo prosił aby Państwo, którzy robią ArchiCada i siedzą całymi latami nad jego poprawą uwzględnili moją prośbę.

Chciałbym edytować etykietę (np. lista warstw 20) z poziomu okna projektu (tak jak mogę edytować np. wypełnienie i zwykły tekst).
O co mi chodzi:

- jeśli mam ramkę etykiety - to powinienem móc ją dowolnie rozciągnąć, zwęzić, itp. Tekst wówczas powinien się dostosować do edytowanej w ten sposób ramki.
- jeśli mam tekst w etykiecie - (np. własna zawartość) to chciałbym móc ją również edytować z marszu (tak jak zwykły tekst) bezpośrednio na rysunku a nie wchodzić w ustawienia etykiety > znaleźć i rozwijać na nowo okno zmiana parametrów > własna zawartość > i wpisywać tekst w totalnie dziwny sposób no bo przecież włączone jest systemowa opóźnienie uaktualniania danych w oknach dialogowych na 1,5 sek. (tak, wiem, można to zmienić, ale ta wartość do podstawowej pracy przy edycji elementów jest bardzo dobra), które powoduje, że jak tylko na chwilę przestaniesz pisać to zaznaczy ci to wszystko co już napisałeś i wystarczy wcisnąć jedną kolejną literę aby sobie wszystko spierd....ić i trzeba pisać od nowa > pamiętając o tym, żeby nie robić przerw w pisaniu dłuższych niż 1,5 sek. oraz o tym, że jak już przerwa będzie dłuższa to pamiętać o tym aby odznaczyć zaznaczony tekst. NO PRZECIEŻ TO JEST JAKIEŚ CHORE.
- jeśli mam linię odniesienia to dlaczego bezpośrednio z okna nie mogę jej edytować, rozciągnąć, przesunąć, wydłużyć, obrócić? tylko muszę w ustawieniach szukać okna gdzie mogę wpisać chcianą długość > zaakceptować wpisaną długość > jeśli po 1,5 sek. się sama nie zapisze (bo np. zmieniłem czas na 5 sek. abym mógł wpisać spokojnie własne warstwy tej przegrody) więc co robię > klikam Enter > długość zapisana i od razu okno edycji etykiety zamknięte (no bo przecież chciałem je zamknąć nie) - no dobra klik z boku działa lepiej. Po wpisaniu wartości, które chcę zamykam okno i widzę że jednak jeszcze 5 cm jest za mało więc > wchodzę w ustawienia > znowu wpisuję wartość, akceptuję i zamykam okno > w sumie jakieś 12 klików jak człowiek się nie pomyli. A mógłby być jeden z przytrzymaniem + okno pet palety. Dziękuję.
- w zasadzie to samo dotyczy odnośnika etykiety ID, tam też można by włączyć ramkę - np. dla samego ID, rozciągać na bieżąco w oknie projektu a nie szukać w tych wszystkich ustawieniach. ustawić tekst od lewej, prawe, czy środka - kurcze podstawowe komendy jak dla narzędzia tekst.

Normalnie jestem rozzłoszczony, że GS, oprócz tych wszystkich głównych zmian i poprawek, nie wprowadza tych zmian, które dotyczą standardowej typowej pracy w interfejsie. Polecam obejrzeć interfejs Tonego Starcka z Iron Mana - intuicja totalna.

Ale cóż mogę mieć tylko nadzieję, że ktoś wpływowy coś z tym zrobi.

Pozdrawiam
Popieram w całej rozciągłości...zwłaszcza że wczoraj po kilka razy na wyścigi z interfejsem AC wpisywałem własne opisy warstw Big Grin . To między innymi powód że nie korzystałem z tej opcji - etykieta warstwy, ale od czasu do czasu muszę użyć - dla konstruktora potrzeba wszystko i szybko opisać co potem i tak się zmienia.
Oczywiście nie jest to dla mnie priorytet zmian w AC bo nie "przyzwyczaiłem" się jeszcze do całkowitego wyręczania mnie przez program.
Przy okazji (bo opisywanie/znakowanie itd po zaprojektowaniu zajmuje sporo czasu) rozbijając obiekt z tekstem (etykietę itp) rozsypuje się ona na osobne linie tekstowe. To pozwala swobodniej korygować treść - bez w/opisanych "utrudnień", zwłaszcza kiedy czas goni i nie ma czasu na walkę z "1,5" sekundową (lub inną) zwłoką przy edycji wartości parametrycznych obiektów bibliotecznych.
Co jakiś czas (tj. w kolejnych wersjach Ac) sprawdzam, czy da się jakoś scalić rozbite etykiety itp choćby np. kopiując wybrane linie tekstu do schowka a potem wklejając zawartość schowka do nowego tekstu. Nic z tego.
Dlatego szkoda, że Archicad nie umie z własnych obiektów tekstowych przechowywanych w schowku pobrać jedynie treści (pal licho format/styl tekstu itp) i wkleić do nowego tekstu (lub aktualnie edytowanego).

Ogólnie rzecz biorąc posługiwanie się tekstem w ramach obiektów bibliotecznych ma ograniczone możliwości np brak możliwości naturalnego/intuicyjnego łamania linii treści przez użytkownika (w trakcie edycji obiektu bibliotecznego np etykiety) i co za tym idzie brak interfejsu: okna edycji treści wieloliniowej (obiektu bibliotecznego).

Dlatego marzy mi się możliwość wstawiania autotekstów do podstawowego tekstu... Tak to przecież jest ! Ale przydałoby się rozszerzenie autotekstów, żeby nie ograniczały się one jak obecnie do informacji "administracyjnych" o projekcie lecz żeby w ramach autotekstów można było wstawiać do zwykłego tekstu etykiety przywiązanej do dachu np. pola powierzchni połaci czy spadku tego dachu (lub informacji z Klasyfikacji i właściwości itp). Powiększenie możliwości autotekstów w jakimś stopniu uwolniłoby nas od siermiężnych etykiet opartych na obiektach bibliotecznych. Użytkownik w zwykłej treści sam by wstawiał autotekst ID elementu, potem coś dopisywał, potem znów sięgał po jakąś parametryczną wartość autotekstową itd, potem pogrubił co chciał, zmienił kolor paru wyrazów itd.
Dla mnie najbardziej irytujące jest to że takie "nowe rozwiązania" są niedopracowane - i to widać - trudne w edycji, nie są intuicyjne i rzeczywiście suma sumarum łatwiej jest napisać to zwykłym tekstem, zrobić tabelkę liniami - bo zajmie to znacznie mniej czasu.
Filozofia - jak najbardziej ok. Wykonanie - do bani. Czy ktoś coś z tym zrobi? Pewnie nie.

Pozdrawiam